V Císařských lázních se tak ve čtvrtek na jednom místě potkají lidé, kteří mají zdroje a vliv. Od podnikatelů a politiků, ředitelů škol, lidí z neziskového sektoru a dalších. A to nejen z regionu, ale z celé republiky. Tedy těch, kteří z kraje odešli, a udrželi si k němu vazby. Právě na ně, ideálně na jejich návrat, Iniciativa krajské strategie pro návrat obyvatel do regionu cílí.

Program je rozdělen do čtyř hlavních klíčových bloků, budoucnost byznysu, vzdělaná a spravedlivá společnost, zdravé tělo, zdravá duše a přírodní a kulturní bohatství. Úvodní části se ujmou ekonomové a shodou okolností členové Národní ekonomické rady vlády odborník na makroekonomii Petr Zahradník a Aleš Rod, který se zaměřuje na veřejné finance a digitální ekonomiku. V závěrečné části konference pak pronese zdravici prezidenta republiky Petra Pavla politolog Tomáš Lebeda, který z regionu pochází, a působí jako ředitel Odboru vnitřní politiky Kanceláře prezidenta republiky.

Nedostatky zjištěné inspektory.
Plíseň v lednici, špinavá digestoř. Inspektoři zavřeli restauraci v Rosnicích

"Jedním z cílů akce je podpořit tvorbu vize Karlovarského kraje, jak vyplývá ze samotného názvu. Proto nás napadlo sezvat dohromady lidi významné v rámci oborů, ve kterých působí, aby zhodnotili silné stránky, příležitosti i deficity našeho kraje. Smyslem akce je ale také propojování různých světů v rámci jednotlivých profesí a oborů - toho krajského s tím celostátním," vysvětlil cíl akce Dominik Jandl, koordinátor tohoto projektu. Kapacita Císařských lázní je kolem pěti set osob a organizátoři počítají, že se tam sejde zhruba 400 účastníků.

"Chceme upozornit na úspěšné lidi a projekty přímo z kraje a zároveň přitáhnout pozornost zajímavých lidí zvenku, přičemž jsme kladli důraz na úspěšné lidi odsud pocházející. Při pohledu na mix přednášejících a hostů se to snad podařilo. Vedle toho bychom rádi propojili výše zmíněné světy ´tady a mimo kraj´ a ukázali, že kraj sice má některé specifické nedostatky, ale ty často přerůstají v mýty, které jsou za hranicí reality. A že kraj má také velmi specifické a jedinečné přednosti, ať už na poli byznysu, kultury a přírody. A že jedním z nich je obrovský lidský kapitál v podobě expatů, tedy lidí, kteří sice žijí mimo kraj, ale drží si k němu vazby, a my je chceme udržovat a využít k prospěchu kraje," doplnil Dominik Jandl.

Karlovarské letiště.
Do Izraele se létat bude. Karlovarské letiště plány nemění

V panelu Budoucnost byznysu se budou prezentovat například ředitel Grandhotelu Pupp Jindřich Krausz, odborník na umělou inteligenci David Grudl nebo Filip Dušek z firmy Fleysen, která je příkladem úspěšné transformace podnikání v našem regionu. Mimo jiné tam vystoupí předseda Krajské hospodářské komory Tomáš Linda.

V panelu Zdravé tělo, zdravá duše je mezi řečníky Martin Plachý ze Svazu léčebných lázní, Martin Hurajčík, starosta Mariánských Lázní, které se nedávno staly klimatickými lázněmi a díky tomu nejkomplexnějším lázeňským městem v republice, nebo Alina Huseynli, ředitelka Institutu lázeňství a balneologie. Propojením na místní byznys v oboru bude v diskuzi ředitel firmy FORNICA Cosmetics, která je založena na využití místních zdrojů

Vážná dopravní nehoda u Olšových Vrat. Ilustrační snímek
Řidiči na silnici smrti hazardují. Radary odhalily téměř sedm tisíc hříšníků

Řečníky v panelu Vzdělaná a spravedlivá společnost budou mimo jiné Václav Korbel z PAQ Research, která se zabývá využitím dat pro zkvalitnění vzdělávání, Tomáš Sýkora z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, Bob Kartous z EDUin, starosta Plesné Petr Schaller, který shrne úspěšný projekt revitalizace obce. Jan Vávra shrne proces příprav polytechnické VŠ. V diskuzním panelu se přidá Tomáš Lebeda z Kanceláře prezidenta republiky nebo Kateřina Zapletalová z firmy Moser, která se dlouhodobě angažuje v oblasti vzdělávání.

V panelu Přírodní a kulturní bohatství vystoupí ředitel destinační agentury Krušnohoří Štěpán Javůrek, Jiří Štěrba ze SUAS Group, který se podělí o zkušenosti s revitalizací jezera Medard, Dita Limová z oddělení Ministerstva kultury pro UNESCO nebo Kryštof Mucha z Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Do diskuze se zapojí mimo jiné historik Miloš Bělohlávek a Vladimír Lažanský ze zámku Chyše, jenž se angažuje i v záchraně Lázní Kyselka.