Osud ostrovské teplárny se vrací zpět na začátek. A to především z důvodu krátkého termínu, který byl nutný k získání státní dotace na využívání biomasy.

Na zdejší teplárnu se zaměřila pozornost díky nabídce firmy Energo Holding, která zde chtěla chtěla zavést využívání biomasy jako paliva. „Tento projekt je však už nesplnitelný a to především díky našponovanému časovému harmonogramu," uvedl starosta Ostrova Pavel Čekan.

„I díky tomu teď můžeme řešit otázku Ostrovské teplárenské v klidu a s rozmyslem, především s pohledem na budoucnost," dodal Čekan.

Další datum, k němuž musí ostrovská radnice rozhodnout co dál, bude v roce 2023. Ten rok začnou platit nové státní směrnice, které budou hlídat emisní limity. Ostrovští se tak musí rozhodnout, jestli se do modernizace teplárny pustí sami, nebo využijí nabídky externích investorů, tedy pronájmem či částečným odprodejem. „Odpověď na tuto otázku by nám měla dát nová studie. Ta by měla zohlednit jak legislativu, tak i zdroje, které by se měly využít jako zdroj," konstatoval Čekan.

Okolo Ostrovské teplárny už přitom v současné době krouží šest firem, které by měly zájem o investici. Mezi nimi nechybí ani český gigant ČEZ či Karel Holoubek.

Ve hře je však i možnost, o které se spekuluje už od devadesátých let. A to napojit Ostrovskou teplárnu k parovodu Sokolovské uhelné a vytvořit tak podobný model, který funguje v nedalekých Karlových Varech. „V podstatě by se potrubí, které končí na hranicích Dalovic, protáhlo až k nám do Ostrova," řekl Čekan.

Při budoucí rekonstrukci teplárny se musí vzít v potaz i zda bude svou činností chtít vyrábět i elektřinu. „Musím říct, že kvůli této možnosti sledujeme vývoj dostavby jaderné elektrárny Temelín. Pokud by k tomu došlo, měla by firma ČEZ své elektřiny dost a její chuť odebírat od menších výrobců nebude tak velká," konstatoval Čekan.

Ostrovská radnice tak i díky času, který získala po nestihnutí termínu pro udělení státní dotace nechce své kroky uspěchat. „Musíme myslet na budoucnost, nechci, aby to bylo jen krátkodobé řešení," uzavřel rozhovor starosta Pavel Čekan.