Nejvyšší hora Krušných hor Klínovec se v pátek dočkala výjimečné pocty. Před místním vysílačem a rozhlednou, které jsou dominantou celého Krušnohoří, se totiž uskutečnil křest unikátní stříbrné mince, na jejímž rubu je právě klínovecký vysílač společně s vlkem. Líci sběratelské mince zdobí podobizna zemřelé královny Alžběty II. Mince je součástí devítidílné série, v níž se objevují české hory společně s typickým či ohroženým zvířecím druhem spojeným s daným regionem. Tím krušnohorským je právě vlk obecný. Klínovecká mince je teprve pátou v pořadí.

"Mince stojí 2399 korun a vydáváme ji do oběhu v emisi 3000 kusů. K dostání je pouze prostřednictvím našeho e-shopu," informovala Markéta Svobodová, manažerka společnosti Golden Gate, která stojí za celým projektem.

Zdroj: Jana Kopecká

Mince nechává společnost razit v australské mincovně The Coin Company podle grafického návrhu přední světové designérky a ilustrátorky Elise Martinsonové. "Česká národní banka totiž nedává licence komerčním subjektům. Proto mince razíme v australské mincovně s portrétem britských panovníků. Jde o jedny z posledních mincí, na nichž se Alžběta II. objeví, protože mincovna už připravuje plán na postupnou změnu lícové strany, která nově ponese podobiznu krále Karla III. Mince jsou legálním platidlem tichomořského ostrova Niue patřícího pod Nový Zéland," vysvětlila Svobodová s tím, že ostrov Niue často uděluje licence na ražbu mincí ze zahraničí.

Ilustrační foto
Ostrovská teplárenská: Odstupné, soudy. A kde je pravda?

Klínovec s vlkem je pátou mincí v pořadí. Předposlední byla hora Bukovec s tetřívkem obecným. Vůbec první sběratelskou mincí z této série, kterou Golden Gate nechala razit, byla Sněžka s orlem skalním. "Z té první mince zbývá v emisi už jen pár posledních kusů. Mince jsme začali razit v září roku 2020 a do oběhu vydáváme novou každý půlrok," dodala manažerka společnosti.

Propojení symbolů hor s vzácnými živočichy není náhodné. Společnost, která chce vzdát hold české přírodě, podporuje organizaci Hnutí Duha a část výtěžku z prodeje tak putuje na konkrétní oblast. V případě klínovecké mince půjde o podporu takzvaných Vlčích hlídek, které monitorují návrat šelem do české přírody, snaží se přispět k osvětě a k mapování soužití lidí a vlků.

Nominální hodnota mince jsou dva novozélandské dolary. Podle Svobodové je cena ryzího stříbra nyní velmi příznivá a lze očekávat, že nedostatek fyzického stříbra na trhu v příštích letech vystřelí jeho cenu velmi vysoko. "Vzhledem k tomu, že jde o jedny z posledních mincí s portrétem zesnulé britské královny se dá očekávat, že i díky tomu jejich hodnota poroste," uzavřela.