Nakoupit čerstvé maso v menším městě nebo na venkově může být občas složitější, než by se zdálo. Ubývá totiž místních prodejen, které čerstvé maso nabízejí. Neobstojí totiž v konkurenci supermarketů a velkých obchodních řetězců. Právě do nich jezdí totiž lidé z venkova nakupovat maso do zásoby. „Nakoupit u nás maso opravdu není snadné.

Kromě baleného mletého nebo občas i jiného masa musíme spoléhat na pojízdné prodejny,“ říká Jarmila Lavičková z Chyše. Do Chyše zajíždí jednou týdně pojízdná prodejna s kuřecím a vepřovým masem a jednou za čtrnáct dní pak i dvě prodejny s větším masným sortimentem. „Musíme toho nakouoit víc do zásoby, většinou to dát zamrazit,“ pokračuje Jarmila Lavičková. Ve Žluticích jsou na tom hospodyně o něco lépe. „Dobré čerstvé maso je k dostání u řezníka z jatek u řeky, dá se koupit i v potravinách,“ říká Eva Bradáčová. Zároveň řekla, že právě ona je asi tou méně typickou hospodyní, pokud jde právě o maso. „Jsme už doma sami s manželem, takže nakupujeme spíše jen kuřecí.

Dost často pro něj zajíždíme do větších obchodních center. Například do Karlových Varů,“ prohlásila. Nákupy do zásob si pořizují také obyvatelé Valče. „Jezdíme nejčastěji nakupovat do Karlových Varů, je to tak nejvýhodnější,“ uvedli například manželé Peroutkovi. Nelehko je kvůli silné konkurenci hypermarketů prakticky všem venkovským obchodníkům. „Nemám šanci konkurovat větším řetězcům nebo obchodním firmám. Maso ani prodávat nezkouším. Asi bych rychle zkrachovala,“ připustila jedna z obchodnic v centru Žlutic.

Asi nejhůř jsou na tom staří lidé z osad, kteří nemají ani auto. Ti většinou spoléhají na pomoc rodiny nebo se stravují prostřednictvím pečovatelské služby. Dovážené obědy jsou prý chutné a maso je v nich prakticky každý den.