Nejlepší kronikou Karlovarského kraje se tentokrát stala ta z Karlových Varů, kterou psal Tomáš Tišler. Bohužel, ocenění se nedožil. Zemřel letos v březnu. Uspěla ale také chebská kronika, která obsadila druhou příčku, bronz patřil Chodovu.

Soutěž vyhlašuje kraj jednou za dva roky a vítězové bývají vyhlášeni v rámci semináře kronikářů. Ani letos tomu nebylo jinak.

„Seminář pořádá Karlovarský kraj jednou za dva roky a je primárně určený pro kronikáře. Zúčastnit se jej ale mohou také starostové, místostarostové a všichni další zájemci, kteří se zapojují do práce na kronice," uvedla Anna Klímová, vedoucí oddělení kultury.

A protože jde o seminář, na účastníky čekají zajímavosti a novinky ze světa kronik a archivnictví. Ředitel chebského archívu Karel Halla například promluvil o kronikách v digitální době a o možnostech, jak k práci využít moderní technologie. Na konci programu pak byli oceněni nejlepší kronikáři.

„Je to ocenění jejich dvouleté práce," podotkla Anna Klímová.

První místo patří kronice Karlových Varů a jejímu autorovi Tomáši Tišlerovi, který se ale už uznání nedočkal. Slavnosti se tak zúčastnila zástupkyně karlovarského městského úřadu a současný kronikář. „Já myslím, že by byl neskonale šťastný," řekl současný kronikář Jan Prudík. „Jak jsem zjistil, psát kroniku většího města není žádná legrace. Děje se toho hodně v kultuře, ve sportu, v politice a dalších oblastech. Pro jednoho člověka je to poměrně velká zátěž," vysvětlil.