"Karlovarský kraj stále něco říká. Je to nejhorší kraj, historicky ve všem, v antigenech, v PCR testech." Tuto památečnou větu pronesl bývalý premiér Andrej Babiš na adresu Karlovarského kraje vloni kvůli testování na covid. Expremiér měl v něčem pravdu, Karlovarský kraj má totiž například nejnižší platy v republice a mladí lidé region opouštějí kvůli nedostatku vysokých škol a navíc v něm následně nenacházejí ani adekvátní uplatnění. Přesto přese všechno je ale Karlovarský kraj nejlepším místem pro život. Vyplývá to z aktuálních výsledků už 12. ročníku analýzy Místo pro život. Ve třech sledovaných kategoriích totiž nejmenší kraj jednu vyhrál, ve druhé obsadil stříbrnou příčku a ve třetí skončil na předposledním místě.

"V naší analýze jsme se zaměřili na oblast enviromentální, tedy životního prostředí, na sociální a míru spokojenosti. Zatímco v prvních dvou případech jsme v vycházeli z konkrétních dat, které jsme měli k dispozici z patřičných ministerstev, míru spokojenosti jsme hodnotili na základě průzkumu veřejnosti," uvedl autor projektu David Pavlát.

Ilustrační foto.
V Jáchymově po dvou letech opět ordinuje stomatolog

Právě sekci životního prostředí Karlovarský kraj vyhrál. Získal 100 bodů, druhý Liberecký kraj pak 94, zcela poslední byla Vysočina. "V této kategorii se hodnotí například podíl zeleně na zastavěné plochy, podíl vyprodukovaného odpadu, ale i přírodní biotopy, počet lidí napojených ke kanalizaci, podíl čištěných odpadních vod vypouštěných do kanalizace nebo i počet vozidel na silnicích," upřesnil Pavlát.

V druhé kategorii, kde se analytici zaměřili na sociální sféru, skončil Karlovarský kraj s 25 body na předposledním místě, za ním už byl jen Ústecký, který nedostal ani jeden bod, vítězem se stalo Hlavní město Praha. A není divu. Čísla totiž vycházejí právě již ze zmíněných faktů, jako je průměrná mzda, počet vysokých škol v regionu, míry ekonomické aktivity, ale i počtu lékařů a zubařů. To jsou zkrátka největší slabiny Karlovarska, o kterých se všeobecně ví.

Provozovatelé barů a primátorka Andrea Pfeffer Ferklová při podpisu memoranda.
Primátorka: Provozovatelé barů vyhlásili městu válku

Jenomže i přes tyto okolnosti a i když obyvatelé Karlovarského kraje dost často na svůj rajón nadávají, se v něm lidé cítí šťastni. Tyto závěry vyplynuly z hodnocení ve třetí kategorii, tedy míry spokojenosti, kde nejmenší kraj obsadil s 95 body druhé místo. První byl kraj Jihočeský, poslední pak Olomoucký. "Zatímco ostatní dvě oblasti vycházely ze skutečných údajů, míra spokojenosti je subjektivním hodnocením obyvatel daného kraje. V rámci reprezentativního průzkumu jsme oslovili tři tisíce respondentů, kteří odpovídali na okruh otázek, jak se jim v místě jejich bydliště žije. I když Karlovarský kraj má své problémy, závěry této kategorii dokazují, že i když podmínky pro život nemusejí být jednoduché, lidé jsou tu spokojeni. V těchto průzkumech se setkáváme i s pravým opakem - podmínky pro život mohou být lepší, ale lidé stejně spokojeni nejsou," konstatoval autor projektu.

Jak dodal, analýza Místo pro život se letos zpracovávala už po 12. "Údajů, ze kterých čerpáme, je opravdu mnoho. Proto na průzkumu pracuje široký tým analytiků," dodal.