Povědomí lidí o potřebě třídění odpadů stoupá. To dokázal 6. ročník soutěže Liga odpadů 2011 měst a obcí ve sběru využitelných složek odpadu. Mezi obcemi do 1000 obyvatel v kraji zvítězily Otovice a v těch nad kralovaly Františkovy Lázně. Přesto je Karlovarský kraj stále pod celorepublikovým průměrem.

V letošním roce soutěžily všechny obce, které jsou zapojeny v systému EKO-KOM. „Vítězné obce v obou kategoriích obdržely finanční odměnu 60 tisíc korun za 1. místo, 30 tisíc za 2. místo a 10 tisíc korun za třetí příčku a také drobnou keramiku, vyrobenou Domovem dětí a mládeže v Sokolově,” řekl Jaroslav Bradáč, krajský radní.

V kategorii do 1000 obyvatel se na 3. místě umístila obec Kolová, na 2. místě Tuřany a žebříček ovládly Otovice. Nad 1000 obyvatel pak byl na 3. místě Ostrov, na 2. město Kraslice a 1. místo obsadily Františkovy Lázně.

Otovice si zároveň odnesly také zvláštní cenu - křišťálovou popelnici. „Poprvé se v celorepublikové soutěži O křišťálovou popelnici umístila v samotném finále i obec z našeho kraje, za což jsem velmi rád. Obce a města získávají cenu podle toho, jak nakládají s komunálním odpadem, a posuzuje se i informování občanů. Celkem se zúčastnilo téměř šest tisíc obcí a o to víc mě úspěch Otovic těší,” doplnil radní Bradáč.
I přes tyto úspěchy kraj nepatří v třídění odpadů mezi republikovou špičku.