To se v Karlových Varech ještě nestalo. Několik vět, které legalizují nově vzniklý Karlovarský zastupitelský klub, totiž už dnes může změnit místní politickou mapu. Tento klub, složený ze členů z hnutí O co jim jde?!, Alternativy, ale také nezávislé zastupitelky za KSČM, a dokonce členky ODS, se pokouší oživit koalici, která by vedla Karlovy Vary bez účasti ODS.

S Karlovarskou občanskou alternativou (KOA), vítězem komunálních voleb, TOP 09 a Alternativou by tak tento klub mohl utvořit většinovou dvaadvacetičlennou koalici v osmatřicetičlenném zastupitelstvu. Přitom už na dnešním jednání zastupitelů měla být údajně podepsána koaliční dohoda mezi KOA, TOP09, Alternativou a ODS. Ta měla mít původně pětadvacet členů, ovšem hnutí O co jim jde?! z ní kvůli spolupráci ODS vystoupilo, a zúžilo ji tak na dvaadvacet členů.

„My jsme vždy deklarovali, že pro nás je prioritní posílení koalice K20, která Karlovy Vary vedla doposud. Tedy bez ODS,” zdůvodnil založení nového klubu Otmar Homolka z hnutí O co jim jde?!. V tomto kontextu je pojato také prohlášení nového zastupitelského klubu. „Prohlašujeme, že v zájmu našeho města chceme ctít výsledky voleb z roku 2010 a zachovat dosavadní městskou koalici bez osob a subjektů, které mají na svědomí morální i ekonomickou devastaci města. Nabídneme primátorovi Kulhánkovi (KOA) a TOP09 vytvoření samostatného subjektu k řešení krizové situace v Karlových Varech,” stojí v prohlášení, pod nímž jsou podepsáni náměstek Jaroslav Růžička, Petr Masák, Viktor David a Jiří Soukup, (Alternativa), ale také Radka Patáková (ODS), Věra Bartůňková (zvolena jako nezávislá za KSČM), Jaroslav Fujdiar, Milan Rusev a Otmar Homolka (hnutí O co jim jde?!).


Primátor Petr Kulhánek (KOA) tento model řešení nového vedení města ale naprosto odmítá. „Je nedůvěryhodný a nepřijatelný. Vznikala dvě hodiny a zavání mi to pletichou. Trvám na původních dohodách s ODS,” zdůraznil.

Zřejmě bezesnou noc strávili někteří karlovarští politici z KOA a ODS z neděle na pondělí. Téměř už se stoprocentní jistotou dohodnutá koalice mezi KOA, TOP09, ODS a Alternativou, která měla mít dvaadvacet členů, se v nedělním podvečeru začala ztrácet.
K životu se totiž probral Karlovarský zastupitelský klub, který onu proklamovanou dvaadvacítku začal pohřbívat.
Jinými slovy, s Alternativou už KOA nemůže počítat, stejně jako ODS s jednou zastupitelkou. Dvaadvacet minus pět je totiž sedmnáct. A taková koalice nemá v osmatřicetičlenném zastupitelstvu šanci, natož většinu.

Karlovarští zastupitelé se scházejí dnes v Lidovém domě ve Staré Roli v 8.30. Co a zda se podepíše, to je ve hvězdách. A vůbec není jisté, zda se zastupitelům podaří projednat nejdůležitější karlovarský dokument, tedy rozpočet města.

ODS: Nepřijatelné!

Jak na novou situaci reagovala včera ODS? Zeptali jsme se Jiřího Vaněčka, předsedy karlovarských občanských demokratů:
„Podle našich informací by jedním ze zastupitelů tohoto uskupení měla být i členka ODS Radka Patáková. Tato informace byla v podstatě potvrzena dotyčnou členkou, a to na základě dotazu učiněného předsedou zastupitelského klubu Vlastimilem Balcarem. Druhým, prozatím nepotvrzeným zastupitelem by měla být členka zastupitelského klubu KSČM Věra Bartůňková. Tuto informaci prozatím nemáme definitivně potvrzenou a považujeme ji výhradně za věc zastupitelského klubu KSČM, proto ji dále nebudeme komentovat. V případě členky našeho zastupitelského klubu došlo k jednání, které má jednoznačně poškodit a zastavit jednání o nové koalici KOA, ODS, TOP09 a Nezávislých. O scénáři tohoto vývoje se již v minulých měsících spekulovalo v tisku, nicméně svým kolegům včetně předsedy zastupitelského klubu tyto spekulace vyvracela.

Situace je pro ODS nepřijatelná i s ohledem na způsob provedení, kdy jsme se o tomto kroku dozvěděli od jiných politických subjektů, nikoliv od samotné zastupitelky. Nestandardní situace, ke které došlo, je však provázena i nestandardními okolnostmi, které provázelo již samotné zvolení dotyčné za naši stranu. Nezbývá tedy nic jiného v tuto chvíli než připomenout, že paní Patáková se na kandidátku ODS dostala na volitelné páté místo kandidátky, a to po pouhých čtyřech měsících členství v ODS.
Jako navazující krok byla pro její osobu zajištěna individuální volební kampaň známým karlovarským podnikatelem. Jak samotné zvolení na kandidátku, tak i následně zajištěná kampaň spolu přímo souvisí. Za celou záležitostí spatřujeme zájmy určitých podnikatelských kruhů, s cílem výrazně ovlivnit karlovarskou politickou scénu, a nejde přitom jen o poškození ODS v koaličním vyjednávání. Nově vyhlášený subjekt považujeme za nedůvěryhodný, a to podstatou svého vzniku. V podstatě nejde o žádný subjekt, ale o účelové spojení osob, které disponují zastupitelskými mandáty, které však někteří z nich získali za jiné volební programy a preference stran. Partnerům, se kterými jsme doposud vedli jednání, se za vzniklý stav omlouváme.”


ČSSD: Odklad!

Také sociální demokraté jsou zaskočeni:
„Na základě aktuálních informací z médií, protože jiné nemáme, zejména ohledně vzniku nového politického uskupení z řad zastupitelů města z průřezu politickým spektrem zavázalo svým usnesením zastupitele za ČSSD zítřejší jednání zastupitelstva přeložit na jiný termín z důvodu zprůhlednění a informování se o vzniklé situaci, která může tíživě dopadnout na obyvatele Karlových Varů, a to zejména z důvodu nemožnosti přijmutí zodpovědnosti ekonomické a politické. K tomu vyzýváme i ostatní politické kluby, které uspěly v řádných komunálních volbách za své mateřské strany či uskupení.
Karlovarská sociální demokracie nabídla již při vzniku krize solidní a stabilní řešení, které však u nejodpovědnějšího, tj. primátora Kulhánka, ztroskotalo,” uvedl Richard Ullisch, předseda městského výboru ČSSD.


KSČM? No problem

Podle zastupitele a předsedy karlovarských komunistů je podpis Věry Bartůňkové pod prohlášením zastupitelů města k založení nového zastupitelského klubu bez problémů. „Vždy jsme prosazovali, aby se na vedení města podílely všechny politické subjekty. Navíc nás Věra Bartůňková o celé situaci informovala a ke svému písemnému souhlasu připojila dovětek, že klubu vyslovuje podporu jako členka zastupitelského klubu KSČM.

Primátor: Demise?

Petr Kulhánek (KOA) je novou strategií přinejmenším vyčerpán. „Je to nový projekt, pro mě nepřijatelný, nestabilní a nedůvěryhodný. Křehkou koalicí jsem se spálil jenom jednou,” uvedl. Kulhánek trvá na koalici s ODS a zvažuje podat rezignaci. Dnes rozpočet podle něj projde a dál se bude jednat do ledna. Pak by jeho rozčarování mohlo podle něj vyústit v rezignaci.