„Náš nový přístroj je navržený pro jakékoli použití technologie SPECT/CT, využíváme jej hlavně pro zobrazování v kardiologii, neurologii, onkologii, ortopedii a dalších specializacích," uvedl primář oddělení nukleární medicíny Jan Valeš.

Flexibilní detektory a otevřený design přístroje umožňují vyšetření širokého spektra typů pacientů – například dětí, výrazně obézních nebo imobilních pacientů, velmi dobře tolerují vyšetření pacienti s klaustrofobií. "Zařízení lze také použít samostatně pro celotělovou atomografickou scintigrafii nebo jako diagnostické CT. Personál pak má k dispozici stejné intuitivní rozhraní pro jednodušší ovládání. Největší výhodou nového typu je snížení radiační dávky pacienta, zkrácení doby vlastního vyšetření a zlepšení kvality zobrazení “ dodal.

Teplo. Ilustrační foto.
Centrum Varů zůstalo bez tepla a teplé vody. U Solivárny byl problém na potrubí

Technologie hybridního SPECT/CT nebyla historicky dostupná pro všechny poskytovatele zdravotní péče. „Místo toho mnoho institucí i nadále používá jen SPECT gama kamery, které nemohou vždy odpovědět na požadavky oddělení moderního molekulárního zobrazování či radiologie,“ dodává provozně-technický ředitel Karlovarské krajské nemocnice Martin Čvančara. Tato novinka nahradila více jak deset let starý přístroj. Celkové náklady na její pořízení se přiblížily k částce 24 milionů korun a na jeho úhradu byly využity finanční prostředky čerpané z dotačních fondů.