Začali léčit stresovou inkontinenci, způsobenou nedostatečnou funkcí pánevních svalů. Tento intimní problém trápí 20 až 30 procent žen v nižším věku, 30 až 40 procent ve středním věku a ve vyšším věku se týká 40 až 50 procent žen. Úspěšnost léčby je v Ostrově velmi vysoká.

„Jedná se o velmi intimní problém, se kterým se lidé většinou obávají a stydí svěřit i svému lékaři. Přitom jde o potíže, které velmi zhoršují kvalitu našeho života,“ uvedla Jitka Kábrtová, ostrovská fyzioterapeutka. Dotyční se často dobrovolně vzdají svých koníčků, není jim příjemné chodit do společnosti, izolují se. Přitom je to zbytečné, úspěšnost fyzioterapie je velmi vysoká, většinou dochází ke znatelnému zlepšení již během 2 až 3 měsíců, pacientky odkládají inkontinenční pomůcky a vracejí se ke svým oblíbeným aktivitám. Samozřejmě že je to velice individuální a důležitá je aktivní spolupráce s fyzioterapeutem a pravidelné cvičení.

„Při první návštěvě si v podstatě popovídáme. Odeberu podrobnou anamnézu, vysvětlím postup léčby a na modelu pánevního dna demonstruji anatomii pánevního svalstva, jak se chová dysfunkční a jak zdravé pánevní dno,“ řekla Kábrtová.

Provádí se svalový test pánevního svalstva vleže na zádech, vsedě i vestoje proti gravitaci podobně jako u jiných svalů kdekoliv jinde na těle.

„Vyberu vhodnou cvičební pomůcku a stanovím cvičební program. Během dalších návštěv provádím kontrolu a upravuji cvičební program, zvyšuji zátěž a dle potřeby eventuálně doporučím náročnější cvičební pomůcku. Pokud je pánevní svalstvo velmi slabé, neschopné kontrakce, aktivujeme jej zpočátku pomocí elektrostimulace,“ dodává Kábrtová.

Předpis na fyzioterapeutickou léčbu pánevního dna do ostrovské nemocnice mohou předepsat lékaři urologové, urogynekologové, gynekologové, předpis k rehabilitačnímu lékaři, který předepíše fyzioterapii, může napsat i obvodní lékař.

Jedná se o metodu hrazenou zdravotními pojišťovnami.

Svaly pánevního dna jsou velmi důležitou strukturou našeho těla. Nachází se hluboko v pánevní oblasti. Mají zásadní vliv na držení těla a na zpevnění jeho centra. Pánevní dno si můžeme představit jako pružnou houpací síť zavěšenou hluboko v pánvi.

Zajišťuje správnou polohu orgánů malé pánve a pomáhá ovládat udržení moči a stolice.