Jedna těžce nemocná žena zemřela na komplikace prasečí chřipky, druhý muž leží na ARO a třetí pacient je doléčován na plicním oddělení karlovarské nemocnice. „Čtvrtého nemocného jsme přijali v úterý a ten zůstává v péči infekčního oddělení,“ uvedla mluvčí Zdeňka Marková.

Chybí plicní ventilátory i další přístroje

„V nejbližší době se dá dle světových statistik očekávat prudký nárůst výskytu pacientů s tímto virovým onemocněním. Závažná jsou především plicní postižení s těžkým respiračním selháním, která vyžadují přístrojovou ventilační podporu,“ uvedl Roman Brázdil, primář ARO karlovarské nemocnice. Ten zároveň vedení kraje důrazně varoval, že pokud urychleně neuvolní prostředky na nákup chybějících medicínských technologií, nemocnice nebude mít žádné rezervy na zvládnutí této pandemie.

Lékařům chybějí plicní ventilátory a ke zvládnutí pandemie potřebují další klíčové přístroje. Oddělení ARO karlovarské nemocnice, do něhož směřují kriticky nemocní z celého Karlovarského kraje, nedisponuje mobilním rentgenovým přístrojem. „S ním bychom mohli pořizovat rentgenové snímky kriticky nemocných přímo na lůžku a nemuseli je složitě transportovat na vzdálené rentgenové pracoviště,“ vysvětlil primář Brázdil.

Lékařům oddělení ARO chybí i transportní ultrazvukový přístroj, který je používán k diagnostice a léčbě plicních a srdečních onemocnění. Ten si několikrát denně půjčují z jednotky intenzivní péče interního oddělení. „Žádáme krajskou radu o uvolnění finančních prostředků určených pro pandemii i na nákup tohoto klíčového přístroje,“ zdůraznil primář.

Situace se řeší

Podle zdravotního rady Karlovarského kraje Joži Lokajíčka se už podařil vyřešit nedostatek plicních ventilátorů. „Jejich nákup v hodnotě tří milionů korun musí ještě schválit krajské zastupitelstvo 10. prosince, Rada už uvolnění finančních prostředků schválila a doporučila,“ uvedl.

Se zakoupením mobilního rentgenového přístroje ale podle generálního ředitele Jiřího Fojtíka nemocnice nepočítá. „Dříve jsme měli k dispozici dva tyto přístroje, jeden je ale nyní nefunkční. Situaci operativně řešíme, rychle zajišťujeme jeho zapůjčení,“ zdůraznil Fojtík.

Dodal, že na zakoupení rentgenu, který stojí miliony, pak nemocnice vyhlásí regulérní výběrové řízení. Nemocnice podle ředitele jenom v letošním roce nakoupila přístrojové vybavení za 40 milionů korun, v příštím roce je naplánována největší obměna zdravotních přístrojů za 140 milionů. Přesto je podle Fojtíka na pandemii připravena.

„Včas jsme zpracovali pandemický plán a nyní máme určitý náskok,“ dodal. Za slabinu považuje Fojtík stav infekčního oddělení. „O potřebnou investici jsme žádali ministerstvo zdravotnictví, ovšem marně,“ doplnil. Karlovarská nemocnice nyní jedná s krajem kvůli pandemii o finanční výpomoci. Například jednorázové rouškování ji bude stát půl milionu korun měsíčně, tedy šest milionů ročně. „Bez ohledu na to, jak to dopadne, a i přes zvýšené náklady pro nás bude pacient na prvním místě,“ zdůraznil.