Miliony přicházejí, lékaři odcházejí. Tak by se ve zkratce dala popsat situace v Karlovarské krajské nemocnici (KKN). Ta získala z dotací Evropské unie na přístrojové vybavení takřka 200 milionů korun.
Ze 78 lékařů, kteří v rámci výzvy Děkujeme, odcházíme podali výpověď , ji zatím podle informací generálního ředitele KKN Zdeňka Horáka žádný nevzal zpět.

Desítky milionů z Integračního operačního programu Ministerstva zdravotnictví získá kardiovaskulární centrum v karlovarské nemocnici. „Celkem jde o jedenáct nových, moderních přístrojů za 58 milionů korun. Výběrové řízení na jejich dodání vyhrála společnost Hospimed, která je má dodat do tří měsíců. Původně jsme očekávali cenu vyšší, ale podařilo se ji snížit,“ uvedl Petr Navrátil, náměstek hejtmana Karlovarského kraje. Kardiocentrum tak získá novou angiografickou linku nebo vybavení budoucí koronární jednotky.

Z unijního Regionálního operačního programu Severozápad získá krajská nemocnice na vybavení dalších 138 milionů.

„Tyto prostředky budou rozděleny mezi nemocnice v Karlových Varech, Chebu a Sokolově. Jde o dotace na lůžkové komponenty a přístroje,“ uvedla Jana Pavlíková, mluvčí krajského úřadu. Čtyřicet procent z celkového unijního balíku tedy obdrží oddělení v nemocnici v Karlových Varech a po třiceti Cheb a Sokolov. Nové, moderní vybavení tak získá i sokolovská nemocnice, ačkoliv ji od 1. ledna tohoto roku provozuje soukromá společnost.
„Zpracovaný projekt se týkal všech tří nemocnic. Dotaci kraj vyjednával ještě před rozhodnutím o pronájmu tohoto zdravotnického zařízení a parametry dotace se po schválení už nesmějí měnit,“ vysvětlila Jana Pavlíková.

V současné době je podle ředitele KKN Zdeňka Horáka ukončeno výběrové řízení na přístrojové vybavení, které nemocnice z těchto peněz pořídí. „Vyhrála jej společnost Hospimed,“ sdělil. Výběr na dodavatele lůžkových komponentů ještě není podle ředitele Horáka ukončen a soutěž na dodavatele magnetické rezonance stále šetří Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Námitky podal jeden z uchazečů o tuto zakázku.

Krajská nemocnice hodlá z této dotace kromě magnetické rezonance nakoupit 684 lůžek a 89 zdravotnických přístrojů, například monitory, infuzní systémy, operační stoly nebo EKG. Část tohoto vybavení bude podle krajské mluvčí Jany Pavlíkové umístěna v novém pavilonu akutní medicíny. Ten nyní kraj buduje v areálu nemocnice v Karlových Varech za 596 milionů korun a dokončen by měl být v příštím roce. Pokud by peníze na přístrojové vybavení chyběly, jejich celková částka je odhadnuta přibližně na dvě stě milionů korun, je kraj rozhodnut požadavky zredukovat.

Ani nové, moderní přístrojové vybavení nemocnice zatím nezviklalo rozhodnutí 78 lékařů odejít. Pokud by odešli všichni, kteří dosud podali výpověď, do problémů by se tak v letošním březnu okamžitě dostalo gynekologické oddělení a interna v Karlových Varech a dětské oddělení a interna v Chebu. „Situace se ale komplikuje už nyní, protože lékaři si postupně vybírají dovolené,“ uvedl lékař, který si nepřál být jmenován.