Magnetickou rezonanci zakoupila Karlovarská krajská nemocnice (KKN) na základě výběrového řízení díky prostředkům Evropské unie z Regionálního operačního programu a Karlovarskému kraji, který celý projekt předfinancoval a uhradí i patnáctiprocentní spoluúčast.

„Vyšetření prostřednictvím magnetické rezonance by v dnešní době mělo patřit ke standardní nabídce moderních zdravotnických pracovišť. Proto bylo nezbytné, aby Karlovarský kraj tuto investici vynaložil, a pacienti karlovarské nemocnice mohli této vyšetřovací metody využívat," zdůraznil hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.

„Považuji za velký úspěch, že se nám podařilo tuto akci dokončit, neboť po našem nástupu v září 2011 byl projekt nákupu magnetické rezonance v dlouhotrvající patové situaci a o všem rozhodoval Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Jsem tedy velice rád, že dnes můžeme toto pracoviště, které zkvalitní poskytování medicínské péče v Karlovarské krajské nemocnici, slavnostně otevřít," podotkl předseda představenstva a generální ředitel KKN Luděk Nečesaný.

„Náš přístroj je nadstandardně vybaven vyšetřovacími cívkami, které jsou dedikované. Budeme schopni velmi dobře vyšetřovat mozek, celou páteř, měkké tkáně krku, všechny klouby od zápěstí až po hlezno. Zároveň budeme moci vyšetřovat orgány dutiny břišní včetně neinvazivního vyšetřování žlučových cest a vývod do slinivky," upřesnil primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice v Karlových Varech Jiří Hofmann.

Díky magnetické rezonanci mohou lékaři dále provádět neinvazivní diagnostiku tepenného a žilního systému celého těla, spektroskopická vyšetření či vyšetření plodu. „Po zaběhnutí vyšetřovacího režimu na magnetické rezonanci, což potrvá asi rok, se budeme snažit specializovat na vyšetřování srdce, cév, prsů u žen a prostaty u mužů," doplnil primář Hofmann.

Magnetická rezonance využívá změn magnetického pole, které dokáže změřit a přeměnit na obraz. „Oproti CT přístroji při vyšetřování na magnetické rezonanci nedochází k ozařování pacientů. Magnetická rezonance má lepší rozlišovací schopnost pro měkké tkáně a v tomto ohledu předstihuje CT," vysvětlil přednosti magnetické rezonance primář.

Naproti tomu CT přístroj lékaři upřednostní vždy při vyšetřování skeletu pacientů. „Zde magnetická rezonance není schopna CT vyšetření plně nahradit. Obě metody se částečně překrývají a doplňují," uzavřel primář Jiří Hofmann.

Pro práci s magnetickou rezonancí jsou nyní v karlovarské nemocnici zaškoleni dva lékaři, dva radiologičtí asistenti a jedna zdravotní sestra.

Výběrové řízení na nákup magnetické rezonance se táhlo od roku 2010 a řešil ji antimonopolní úřad na popud firmy Philips, která si stěžovala na diskriminační podmínky soutěže. Podle ní byla zakázka nastavena tak podivně, že podmínky splňoval jen jeden dodavatel.