VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnici musí pacienti důvěřovat

Sokolov - Nemocnice v Sokolově má od 1. srpna nového ředitele, stal se jím Ing. Jaroslav Kratochvíl (na snímku). Vystřídal MUDr. Jiřího Štefana, který byl dočasným ředitelem od května tohoto roku.

3.12.2017
SDÍLEJ:

Ředitel sokolovské nemocnice ing. Jaroslav KratochvílFoto: Deník / Redakce

Působil jste jako ředitel nemocnice v Libereckém kraji, a to v České Lípě, a Trutnově, což je Královéhradecký kraj. Nyní jste přišel na západ Čech a ujal se řízení Nemocnice Sokolov. Proč jste si vybral právě sokolovskou nemocnici?
Sokolovská nemocnice mě zaujala tím, že ji provozuje soukromý subjekt a ne stát. Atraktivní je také spektrem poskytované péče a velikostí. Zpovzdálí jsem sledoval postupný rozvoj nemocnice a to mi přišlo hodně zajímavé. Chtěl bych zde zúročit své zkušenosti z předchozího působení, kde jsme jako nemocnice byli v černých číslech a mohli jsme se věnovat rozvoji péče.

Liberecký a Karlovarský kraj patří k nejmenším v České republice. Jsou si podobné i co do počtu nemocnic, nebo se v tomto ohledu nějak výrazně liší? Pokud ano, jak?
Liberecký kraj je větší a má také více nemocnic. Spádovost Libereckého kraje je cca 450 tis. A Karlovarského cca 300 tis. V Libereckém kraji je jedna nemocnice s centrovou péčí, což v Karlovarském chybí. Jinak ale zajištění péče v obou krajích je podobné i s podobnými problémy.

Sokolovská nemocnice patří Karlovarskému kraji, ale pronajatou ji má společnost Nemos Group. Je to podle vás standardní situace, nebo spíše výjimka?
V České republice je to spíše ojedinělá věc. Většina nemocnic je dnes vlastněna kraji. Nicméně tento model se u nás osvědčil, je efektivní a dle mého názoru to funguje. Ještě bych pro čtenáře doplnil, že na konci října schválil antimonopolní úřad obchodní transakci vstupu společnosti Penta Hospitals CZ do společnosti NEMOS GROUP. To je pro nás dobrá zpráva a vstup silného finančního partnera, jakým Penta je, vítáme.

Jakým způsobem se promítá fakt, že je sokolovská nemocnice pronajatá společnosti Nemos, do jejího řízení?
Řízení nemocnice je zaměřeno na kvalitu péče pro pacienta a hlavně na to, aby nemocnice fungovala jako celek. Nazval bych to „velkým soukolím“, kde do sebe jednotlivá kolečka musí zapadat a musí to šlapat. Kolečka se musí pravidelně promazávat a udržovat v kondici. V každodenní praxi to znamená, že mezi sebou musí jednotlivá oddělení spolupracovat a vzájemně si pomáhat. Úkolem vedení je vytvořit k takovému fungování podmínky. Toto se daří, ale samozřejmě je potřeba vyvinout úsilí, a to z obou stran. Jak ze strany vedení, ale i personálu. A to se nám daří.

Máte za sebou v sokolovské nemocnici už několik měsíců. Už jste odhalil, v jaké je takříkajíc kondici a co je její největší předností a naopak co bolestí?
Nemocnice Sokolov je plnohodnotnou nemocnicí pro svou spádovou oblast a má své místo v rámci Karlovarského kraje. Pacientům nabízíme všechny základní obory a i služby v ostatních oborech poskytujeme v plném rozsahu a především kvalitě. Samozřejmě že se potýkáme se stejnými problémy jako ostatní zdravotní zařízení v celé ČR a těmi jsou nedostatek lékařů a zdravotních sester. Tyto problémy se snažíme řešit nábory, motivačními prostředky a bonusovým programem pro naše zaměstnance. Není to jednoduché, ale daří se nám situaci ustát.

Na co především se chcete zpočátku soustředit a čemu se jako manažer řídící zdravotnické zařízení věnovat?
Nejprve jsem se seznámil s jednotlivými primariáty a poslechl si názory primářů a jejich návrhy, jak a co zlepšit a rozvíjet. Poté jsem se zaměřil na stabilizaci nemocnice a získání důvěry zaměstnanců. Bez těchto věcí se nedá zdravotnické zařízení řídit. Chtěl bych ve spolupráci se zaměstnanci vytvořit nemocnici, kterou budou pacienti rádi a bez obav vyhledávat a zaměstnanci v ní budou rádi pracovat. Trochu idealistická představa, ale jedině tak se nám podaří být úspěšní.

V souvislosti s nemocnicemi v regionu se neustále hovoří o nedostatku zdravotnického personálu. Je to i případ sokolovské nemocnice, a pokud ano, jak hodláte tuto problematiku řešit?
Toto je velmi ožehavé a aktuální téma. Zdravotní personál v celé ČR chybí, a proto je velmi těžké dnes sehnat sestru nebo lékaře. Snažíme se pro ně vytvářet takové podmínky, aby od nás neodcházeli, a neustále pracujeme na propagaci a prezentaci naší nemocnice jako perspektivního zaměstnavatele regionu. Kromě klasických personálních benefitů a výhod můžeme nabídnout skvělý kolektiv lidí uvnitř nemocnice. A to je v dnešní, trochu bláznivé době ta největší přidaná hodnota zaměstnavatele.

Existuje spolupráce mezi nemocnicemi v Karlovarském kraji a na jaké úrovni?
Spolupráci mezi nemocnicemi řídí samozřejmě Karlovarský kraj. Vedení kraje má o dění ve zdravotnictví zájem a přistupuje k poskytované péči v kraji koncepčně. Jsme součástí jednání o budoucí podobě zdravotní péče v kraji. S okolními nemocnicemi samozřejmě spolupracujeme i na té každodenní bázi a dle mého názoru vše funguje tak, jak má.

V uplynulých letech se do sokolovské nemocnice poměrně významně investovalo. Považujete tyto investice za účelné a kam by bylo ještě třeba podle vás peníze směrovat?
Tyto investice byly nutné a účelné. Naposledy se otevřelo oddělení šestinedělí, které vytvoří nové, modernější prostředí pro nastávající maminky a jejich miminka, a hned je o něj větší zájem a jezdí sem maminky i ze vzdálenějších okresů, což dříve nebylo zvykem. Právě rekonstrukce oddělení šestinedělí je ukázkou koncepčního a dlouhodobého investování do nemocnice. Toto oddělení bylo pomyslnou třešničkou na dortu dlouhodobé rekonstrukce oddělení gynekologie a porodnictví. Začalo se ambulancemi a skončilo oddělením šestinedělí. Investice do dlouhodobých plánů jsou vždy účelné a prospěšné. Co se týče dalšího rozvoje, tak máme velké plány, ale zatím jsou v našich hlavách a vše záleží na financích. Tady bych rád poděkoval Karlovarskému kraji, který rekonstrukce spolufinancuje. Jedna z blížících se investic je projekt rekonstrukce operačních sálů.

A teď takříkajíc z trochu jiného soudku. Nakolik znáte či neznáte Karlovarský kraj a jaký k němu máte vztah?
Musím říci, že jsem velmi překvapen, jak je tu krásně. Měl jsem o tomto kraji jinou představu, ale byl jsem velmi mile překvapen. Je tu krásná příroda, cyklostezky a další zajímavosti. Samotné Karlovy Vary jsou nádherné a mají svou magičnost. Moje aklimatizace zde proběhla překvapivě rychle a jsem spokojený.

Autor: Vladimír Meluzín

3.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SKLADNÍK, Kontakt: p. Krýsl Martin, e-mail: martin.krysl@olympic-palace.cz, Požadujeme: , - výpis z rejstříku trestu, zdravotní způsobilost a fyzickou zdatnost, praxe v oboru stravování minimálně 1 rok, zbožíznalství potravin, práce na PC, pečlivost, zdravotní průkaz, , pracovní doba: pondělí až pátek od 5:30-14:00 hod, Nabízíme: , - zajímavou práci v perspektivní a stabilní společnosti, příjemné pracovní prostředí, možnost stravování, možnost proškolování. Pracoviště: Olympic palace s.r.o. - luxury spa hotel olympic palace - 001, Zámecký vrch, č.p. 618, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Martin Krýsl, . Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 17 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař (kromě šéfkuchařů). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyučen v oboru, závodní stravování, pracovní doba 5:00-13:30 hod.. Pracoviště: Ok sts toužim, a.s.- oo1, Žlutická, č.p. 430, 364 01 Toužim. Informace: Jana Mikulová, +420 353 303 051. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Šič - šička. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Šič - šička, , Kontakt: pí Eva Žultková, tel.: 702 164 410, Osobně na adrese: Karlovarská 522, 36452 Žlutice, , Jedná se o ruční prošívání volantů kůží, - manuální zručnost, - bez zdravotních omezení, , Mzda od 12 200 Kč (úkolová mzda), , Místo výkonu práce: Karlovarská 522, 36452 Žlutice. Pracoviště: Tenebris s.r.o.-002, Karlovarská, č.p. 522, 364 52 Žlutice. Informace: Eva Žultková, . Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 18 000 Kč Úředníci ve skladech OPERÁTOR/SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT: životopisy zasílat e-mailem na adresu: splichal@jas-cr.cz., Požadujeme: schopnost práce na PC., Nabízíme: zvláštní prémie a stravné.. Pracoviště: Ggt cz, a.s. - 001, Chebská, č.p. 66, 360 06 Karlovy Vary 6. Informace: Vít Šplíchal, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do štoly v Komorní hůrce budou moci lidé vstoupit jen s ochrannou helmou. Ty první na začátek štoly už umístil i seismolog Milan Brož.

Vědci zamíří k magmatu

Ilustrační foto.

V Lokti je nová koalice, vítězná TOP 09 jde do opozice

Tři zápisy do UNESCO jsou pro region velikým plus

Karlovy Vary – Výjimečnou události, která je takříkajíc na spadnutí, bude pro Karlovarský kraj trojitý zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Poznejte zajímavou práci kriminalistů

Karlovy Vary – Také rádi sledujete detektivní seriály a žasnete nad prací forenzních techniků a moderními, skoro až neuvěřitelnými metodami, kterými dokáží usvědčit pachatele? Pak jsme připravili přednášku přesně pro vás.

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 15. a 16. října 2018.

Nově zvolený senátor: S ústavou se musí opatrně

Sokolov - Novým senátorem za Sokolovsko se stane Miroslav Balatka. I když se bude s prací senátora teprve seznamovat, zeptali jsme se ho na několik jeho názorů ohledně horní komory parlamentu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT