VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnici musí pacienti důvěřovat

Sokolov - Nemocnice v Sokolově má od 1. srpna nového ředitele, stal se jím Ing. Jaroslav Kratochvíl (na snímku). Vystřídal MUDr. Jiřího Štefana, který byl dočasným ředitelem od května tohoto roku.

3.12.2017
SDÍLEJ:

Ředitel sokolovské nemocnice ing. Jaroslav KratochvílFoto: Deník / Redakce

Působil jste jako ředitel nemocnice v Libereckém kraji, a to v České Lípě, a Trutnově, což je Královéhradecký kraj. Nyní jste přišel na západ Čech a ujal se řízení Nemocnice Sokolov. Proč jste si vybral právě sokolovskou nemocnici?
Sokolovská nemocnice mě zaujala tím, že ji provozuje soukromý subjekt a ne stát. Atraktivní je také spektrem poskytované péče a velikostí. Zpovzdálí jsem sledoval postupný rozvoj nemocnice a to mi přišlo hodně zajímavé. Chtěl bych zde zúročit své zkušenosti z předchozího působení, kde jsme jako nemocnice byli v černých číslech a mohli jsme se věnovat rozvoji péče.

Liberecký a Karlovarský kraj patří k nejmenším v České republice. Jsou si podobné i co do počtu nemocnic, nebo se v tomto ohledu nějak výrazně liší? Pokud ano, jak?
Liberecký kraj je větší a má také více nemocnic. Spádovost Libereckého kraje je cca 450 tis. A Karlovarského cca 300 tis. V Libereckém kraji je jedna nemocnice s centrovou péčí, což v Karlovarském chybí. Jinak ale zajištění péče v obou krajích je podobné i s podobnými problémy.

Sokolovská nemocnice patří Karlovarskému kraji, ale pronajatou ji má společnost Nemos Group. Je to podle vás standardní situace, nebo spíše výjimka?
V České republice je to spíše ojedinělá věc. Většina nemocnic je dnes vlastněna kraji. Nicméně tento model se u nás osvědčil, je efektivní a dle mého názoru to funguje. Ještě bych pro čtenáře doplnil, že na konci října schválil antimonopolní úřad obchodní transakci vstupu společnosti Penta Hospitals CZ do společnosti NEMOS GROUP. To je pro nás dobrá zpráva a vstup silného finančního partnera, jakým Penta je, vítáme.

Jakým způsobem se promítá fakt, že je sokolovská nemocnice pronajatá společnosti Nemos, do jejího řízení?
Řízení nemocnice je zaměřeno na kvalitu péče pro pacienta a hlavně na to, aby nemocnice fungovala jako celek. Nazval bych to „velkým soukolím“, kde do sebe jednotlivá kolečka musí zapadat a musí to šlapat. Kolečka se musí pravidelně promazávat a udržovat v kondici. V každodenní praxi to znamená, že mezi sebou musí jednotlivá oddělení spolupracovat a vzájemně si pomáhat. Úkolem vedení je vytvořit k takovému fungování podmínky. Toto se daří, ale samozřejmě je potřeba vyvinout úsilí, a to z obou stran. Jak ze strany vedení, ale i personálu. A to se nám daří.

Máte za sebou v sokolovské nemocnici už několik měsíců. Už jste odhalil, v jaké je takříkajíc kondici a co je její největší předností a naopak co bolestí?
Nemocnice Sokolov je plnohodnotnou nemocnicí pro svou spádovou oblast a má své místo v rámci Karlovarského kraje. Pacientům nabízíme všechny základní obory a i služby v ostatních oborech poskytujeme v plném rozsahu a především kvalitě. Samozřejmě že se potýkáme se stejnými problémy jako ostatní zdravotní zařízení v celé ČR a těmi jsou nedostatek lékařů a zdravotních sester. Tyto problémy se snažíme řešit nábory, motivačními prostředky a bonusovým programem pro naše zaměstnance. Není to jednoduché, ale daří se nám situaci ustát.

Na co především se chcete zpočátku soustředit a čemu se jako manažer řídící zdravotnické zařízení věnovat?
Nejprve jsem se seznámil s jednotlivými primariáty a poslechl si názory primářů a jejich návrhy, jak a co zlepšit a rozvíjet. Poté jsem se zaměřil na stabilizaci nemocnice a získání důvěry zaměstnanců. Bez těchto věcí se nedá zdravotnické zařízení řídit. Chtěl bych ve spolupráci se zaměstnanci vytvořit nemocnici, kterou budou pacienti rádi a bez obav vyhledávat a zaměstnanci v ní budou rádi pracovat. Trochu idealistická představa, ale jedině tak se nám podaří být úspěšní.

V souvislosti s nemocnicemi v regionu se neustále hovoří o nedostatku zdravotnického personálu. Je to i případ sokolovské nemocnice, a pokud ano, jak hodláte tuto problematiku řešit?
Toto je velmi ožehavé a aktuální téma. Zdravotní personál v celé ČR chybí, a proto je velmi těžké dnes sehnat sestru nebo lékaře. Snažíme se pro ně vytvářet takové podmínky, aby od nás neodcházeli, a neustále pracujeme na propagaci a prezentaci naší nemocnice jako perspektivního zaměstnavatele regionu. Kromě klasických personálních benefitů a výhod můžeme nabídnout skvělý kolektiv lidí uvnitř nemocnice. A to je v dnešní, trochu bláznivé době ta největší přidaná hodnota zaměstnavatele.

Existuje spolupráce mezi nemocnicemi v Karlovarském kraji a na jaké úrovni?
Spolupráci mezi nemocnicemi řídí samozřejmě Karlovarský kraj. Vedení kraje má o dění ve zdravotnictví zájem a přistupuje k poskytované péči v kraji koncepčně. Jsme součástí jednání o budoucí podobě zdravotní péče v kraji. S okolními nemocnicemi samozřejmě spolupracujeme i na té každodenní bázi a dle mého názoru vše funguje tak, jak má.

V uplynulých letech se do sokolovské nemocnice poměrně významně investovalo. Považujete tyto investice za účelné a kam by bylo ještě třeba podle vás peníze směrovat?
Tyto investice byly nutné a účelné. Naposledy se otevřelo oddělení šestinedělí, které vytvoří nové, modernější prostředí pro nastávající maminky a jejich miminka, a hned je o něj větší zájem a jezdí sem maminky i ze vzdálenějších okresů, což dříve nebylo zvykem. Právě rekonstrukce oddělení šestinedělí je ukázkou koncepčního a dlouhodobého investování do nemocnice. Toto oddělení bylo pomyslnou třešničkou na dortu dlouhodobé rekonstrukce oddělení gynekologie a porodnictví. Začalo se ambulancemi a skončilo oddělením šestinedělí. Investice do dlouhodobých plánů jsou vždy účelné a prospěšné. Co se týče dalšího rozvoje, tak máme velké plány, ale zatím jsou v našich hlavách a vše záleží na financích. Tady bych rád poděkoval Karlovarskému kraji, který rekonstrukce spolufinancuje. Jedna z blížících se investic je projekt rekonstrukce operačních sálů.

A teď takříkajíc z trochu jiného soudku. Nakolik znáte či neznáte Karlovarský kraj a jaký k němu máte vztah?
Musím říci, že jsem velmi překvapen, jak je tu krásně. Měl jsem o tomto kraji jinou představu, ale byl jsem velmi mile překvapen. Je tu krásná příroda, cyklostezky a další zajímavosti. Samotné Karlovy Vary jsou nádherné a mají svou magičnost. Moje aklimatizace zde proběhla překvapivě rychle a jsem spokojený.

Autor: Vladimír Meluzín

3.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiri Drahos 2

Středoškoláci v Karlovarském kraji zvolili prezidentem Jiřího Drahoše

Ilustrační foto.

Nabral pluhem zaparkované auto

Vyrobte si vánoční ozdoby

Karlovy Vary - Výtvarná dílna v galerii, to není nic nového, ale udělat si podobný workshop v muzeu, to už je něco jiného. Muzeum Karlovy Vary pořádá už tuto sobotu 16. prosince v budově na Nové Louce Vánoční výtvarnou dílnu.

Požár bytu v Horním Slavkově má dvě oběti

Horní Slavkov - Hasiči našli v bytě dvě osoby, pomohci už jim ale nemohli.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

OTÁZKA PRO: Petra Kulhánka, primátora města Karlovy Vary

Jaký budou mít v příštím roce rozpočet divadlo, infocentrum nebo KV Arena? Budou hospodařit se stejnými penězi jako letos? Podpoří město i Bál festival?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT