VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnici musí pacienti důvěřovat

Sokolov - Nemocnice v Sokolově má od 1. srpna nového ředitele, stal se jím Ing. Jaroslav Kratochvíl (na snímku). Vystřídal MUDr. Jiřího Štefana, který byl dočasným ředitelem od května tohoto roku.

3.12.2017
SDÍLEJ:

Ředitel sokolovské nemocnice ing. Jaroslav KratochvílFoto: Deník / Redakce

Působil jste jako ředitel nemocnice v Libereckém kraji, a to v České Lípě, a Trutnově, což je Královéhradecký kraj. Nyní jste přišel na západ Čech a ujal se řízení Nemocnice Sokolov. Proč jste si vybral právě sokolovskou nemocnici?
Sokolovská nemocnice mě zaujala tím, že ji provozuje soukromý subjekt a ne stát. Atraktivní je také spektrem poskytované péče a velikostí. Zpovzdálí jsem sledoval postupný rozvoj nemocnice a to mi přišlo hodně zajímavé. Chtěl bych zde zúročit své zkušenosti z předchozího působení, kde jsme jako nemocnice byli v černých číslech a mohli jsme se věnovat rozvoji péče.

Liberecký a Karlovarský kraj patří k nejmenším v České republice. Jsou si podobné i co do počtu nemocnic, nebo se v tomto ohledu nějak výrazně liší? Pokud ano, jak?
Liberecký kraj je větší a má také více nemocnic. Spádovost Libereckého kraje je cca 450 tis. A Karlovarského cca 300 tis. V Libereckém kraji je jedna nemocnice s centrovou péčí, což v Karlovarském chybí. Jinak ale zajištění péče v obou krajích je podobné i s podobnými problémy.

Sokolovská nemocnice patří Karlovarskému kraji, ale pronajatou ji má společnost Nemos Group. Je to podle vás standardní situace, nebo spíše výjimka?
V České republice je to spíše ojedinělá věc. Většina nemocnic je dnes vlastněna kraji. Nicméně tento model se u nás osvědčil, je efektivní a dle mého názoru to funguje. Ještě bych pro čtenáře doplnil, že na konci října schválil antimonopolní úřad obchodní transakci vstupu společnosti Penta Hospitals CZ do společnosti NEMOS GROUP. To je pro nás dobrá zpráva a vstup silného finančního partnera, jakým Penta je, vítáme.

Jakým způsobem se promítá fakt, že je sokolovská nemocnice pronajatá společnosti Nemos, do jejího řízení?
Řízení nemocnice je zaměřeno na kvalitu péče pro pacienta a hlavně na to, aby nemocnice fungovala jako celek. Nazval bych to „velkým soukolím“, kde do sebe jednotlivá kolečka musí zapadat a musí to šlapat. Kolečka se musí pravidelně promazávat a udržovat v kondici. V každodenní praxi to znamená, že mezi sebou musí jednotlivá oddělení spolupracovat a vzájemně si pomáhat. Úkolem vedení je vytvořit k takovému fungování podmínky. Toto se daří, ale samozřejmě je potřeba vyvinout úsilí, a to z obou stran. Jak ze strany vedení, ale i personálu. A to se nám daří.

Máte za sebou v sokolovské nemocnici už několik měsíců. Už jste odhalil, v jaké je takříkajíc kondici a co je její největší předností a naopak co bolestí?
Nemocnice Sokolov je plnohodnotnou nemocnicí pro svou spádovou oblast a má své místo v rámci Karlovarského kraje. Pacientům nabízíme všechny základní obory a i služby v ostatních oborech poskytujeme v plném rozsahu a především kvalitě. Samozřejmě že se potýkáme se stejnými problémy jako ostatní zdravotní zařízení v celé ČR a těmi jsou nedostatek lékařů a zdravotních sester. Tyto problémy se snažíme řešit nábory, motivačními prostředky a bonusovým programem pro naše zaměstnance. Není to jednoduché, ale daří se nám situaci ustát.

Na co především se chcete zpočátku soustředit a čemu se jako manažer řídící zdravotnické zařízení věnovat?
Nejprve jsem se seznámil s jednotlivými primariáty a poslechl si názory primářů a jejich návrhy, jak a co zlepšit a rozvíjet. Poté jsem se zaměřil na stabilizaci nemocnice a získání důvěry zaměstnanců. Bez těchto věcí se nedá zdravotnické zařízení řídit. Chtěl bych ve spolupráci se zaměstnanci vytvořit nemocnici, kterou budou pacienti rádi a bez obav vyhledávat a zaměstnanci v ní budou rádi pracovat. Trochu idealistická představa, ale jedině tak se nám podaří být úspěšní.

V souvislosti s nemocnicemi v regionu se neustále hovoří o nedostatku zdravotnického personálu. Je to i případ sokolovské nemocnice, a pokud ano, jak hodláte tuto problematiku řešit?
Toto je velmi ožehavé a aktuální téma. Zdravotní personál v celé ČR chybí, a proto je velmi těžké dnes sehnat sestru nebo lékaře. Snažíme se pro ně vytvářet takové podmínky, aby od nás neodcházeli, a neustále pracujeme na propagaci a prezentaci naší nemocnice jako perspektivního zaměstnavatele regionu. Kromě klasických personálních benefitů a výhod můžeme nabídnout skvělý kolektiv lidí uvnitř nemocnice. A to je v dnešní, trochu bláznivé době ta největší přidaná hodnota zaměstnavatele.

Existuje spolupráce mezi nemocnicemi v Karlovarském kraji a na jaké úrovni?
Spolupráci mezi nemocnicemi řídí samozřejmě Karlovarský kraj. Vedení kraje má o dění ve zdravotnictví zájem a přistupuje k poskytované péči v kraji koncepčně. Jsme součástí jednání o budoucí podobě zdravotní péče v kraji. S okolními nemocnicemi samozřejmě spolupracujeme i na té každodenní bázi a dle mého názoru vše funguje tak, jak má.

V uplynulých letech se do sokolovské nemocnice poměrně významně investovalo. Považujete tyto investice za účelné a kam by bylo ještě třeba podle vás peníze směrovat?
Tyto investice byly nutné a účelné. Naposledy se otevřelo oddělení šestinedělí, které vytvoří nové, modernější prostředí pro nastávající maminky a jejich miminka, a hned je o něj větší zájem a jezdí sem maminky i ze vzdálenějších okresů, což dříve nebylo zvykem. Právě rekonstrukce oddělení šestinedělí je ukázkou koncepčního a dlouhodobého investování do nemocnice. Toto oddělení bylo pomyslnou třešničkou na dortu dlouhodobé rekonstrukce oddělení gynekologie a porodnictví. Začalo se ambulancemi a skončilo oddělením šestinedělí. Investice do dlouhodobých plánů jsou vždy účelné a prospěšné. Co se týče dalšího rozvoje, tak máme velké plány, ale zatím jsou v našich hlavách a vše záleží na financích. Tady bych rád poděkoval Karlovarskému kraji, který rekonstrukce spolufinancuje. Jedna z blížících se investic je projekt rekonstrukce operačních sálů.

A teď takříkajíc z trochu jiného soudku. Nakolik znáte či neznáte Karlovarský kraj a jaký k němu máte vztah?
Musím říci, že jsem velmi překvapen, jak je tu krásně. Měl jsem o tomto kraji jinou představu, ale byl jsem velmi mile překvapen. Je tu krásná příroda, cyklostezky a další zajímavosti. Samotné Karlovy Vary jsou nádherné a mají svou magičnost. Moje aklimatizace zde proběhla překvapivě rychle a jsem spokojený.

Autor: Vladimír Meluzín

3.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 18 000 Kč

Sanitáři Lázeňský/á (podvodní masáže, koupele). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Lázeňský hotel přijme na volné pracovní místo lázeňská/ý,(podvodní masáže a koupele), popř. inhalace a parafín. , Požadujeme ruský jazyk, znalost dalšího jazyka je vítána. Požadujeme Osvědčení o získání odborné způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání od akreditovaného zařízení, které získalo akreditací Ministerstva zdravotnictví k uskutečňování vzdělávacího programu akreditovaného kvalifikačního kurzu. , Pracovní doba od 7-15.30hod.. Pracoviště: Aristokraty hotely s.r.o. - hotel karlsbad grande madonna, Moravská, č.p. 2093, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: -, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 18 000 Kč

Odborní maséři ve zdravotnictví MASÉR / KA (ve zdravotnictví). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT: , telefonicky 353207308, 603198026 e-mailem HR@imperial-group.cz , , 4* lázeňský komplex Spa Resort Sanssouci v Karlových Varech, hledá nového spolupracovníka nebo spolupracovnici na pozici , , MASÉR - MASÉRKA ve zdravotnictví, , NABÍZÍME:, * zaměstnanecké benefity (např. Multisport karta multisport.cz, zvýhodněné mobilní volání O2 Family www.o2family.cz, zaměstnanecké plavání zdarma, slevy na produkty a služby partnerů a mnohé další..) , * odpovídající mzdové ohodnocení až do 22 000,- Kč, placené zdravotní volno Sick Days, * personální obědy za 15,- Kč, * získání zkušeností z prestižních lázní pod vedením špičkových profesionálů, * přátelský a stabilní kolektiv, * příjemné a moderní pracovní prostředí, * další profesní vzdělávání, * pracovní doba 6:50 - 15:20, , POŽADUJEME:, * osvědčení maséra ve zdravotnictví, * znalost RJ; AJ či NJ výhodou, * příjemné a profesionální vystupování, * komunikativnost a spolehlivost, bezúhonnost , , Místo výkonu práce: Spa Resort Sanssouci. Pracoviště: Imperial karlovy vary a. s. - 000, U Imperiálu, č.p. 7, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Zuzana Zátková, +420 353 206 048.

Služby - Služby Ostatní služby 14 000 Kč

Pracovníci v oblasti osobních služeb jinde neuvedení POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Kontakt:předem telefonicky 7-14 hod, e-mailem, Částečná znalost RJ,NJ vítána a praxe v oboru. , Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, podnikové stravování.. Pracoviště: Bohemia - lázně a. s. - oo1, Sadová, č.p. 800, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Martina Lokajíčková, +420 352 511 123.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 18 000 Kč

Pomocní kuchaři KUCHAŘKA - UKLÍZEČKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 18500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘKA - UKLÍZEČKA, , Kontakt: pí Albrechtová Dana, tel.: 774505844, e-mail: skolkastraz@seznam.cz, , Řidičský průkaz skupiny B a vlastní auto výhodou (2x týdně nákupy potravin), znalost na PC (počítačový program Jídelny), samostatnost, normování, práce vedoucí školní jídelny, praxe v oboru vítána, Pracovní doba od 6:00 do 14:30 hodin, POUZE PRO VÁŽNÉ ZÁJEMCE, Nabízíme masáže, vitamíny, podnikové stravování., , Místo výkonu úráce: Stráž nad Ohří č.p.101. Pracoviště: Mateřská škola stráž nad ohří, okres karlovy vary - 000, 363 01 Ostrov nad Ohří. Informace: Dana Albrechtová, +420 774 505 844.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Sezona farmářských trhů je opět tady

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Největší sluneční hodiny světa máme na západě Čech

Bezvěrov – 342 metrů vysoký televizní vysílač Krašov na pomezí severního Plzeňska a Karlovarska má od úterý novou funkci. Stín, který vrhá jeho stožár, měří čas.

V Ostrově dosáhla na zlatý triumf Stará Role

Ostrov – Hotovo. Zimní turnaj ostrovského FK za sebou udělal o víkendu definitivní zimní tečku. Celkovým vítězem se stala Stará Role, která se na závěr loučila ve finálové skupině vítězstvím nad karlovarskou Slavií 6:0.

OTÁZKA PRO: Josefa Železného, starostu Ostrova

Každoroční slavnostní vyhlášení prestižní ceny Občan města se nezadržitelně blíží. Kolik se letos sešlo nominací?

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT