VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnici musí pacienti důvěřovat

Sokolov - Nemocnice v Sokolově má od 1. srpna nového ředitele, stal se jím Ing. Jaroslav Kratochvíl (na snímku). Vystřídal MUDr. Jiřího Štefana, který byl dočasným ředitelem od května tohoto roku.

3.12.2017
SDÍLEJ:

Ředitel sokolovské nemocnice ing. Jaroslav KratochvílFoto: Deník / Redakce

Působil jste jako ředitel nemocnice v Libereckém kraji, a to v České Lípě, a Trutnově, což je Královéhradecký kraj. Nyní jste přišel na západ Čech a ujal se řízení Nemocnice Sokolov. Proč jste si vybral právě sokolovskou nemocnici?
Sokolovská nemocnice mě zaujala tím, že ji provozuje soukromý subjekt a ne stát. Atraktivní je také spektrem poskytované péče a velikostí. Zpovzdálí jsem sledoval postupný rozvoj nemocnice a to mi přišlo hodně zajímavé. Chtěl bych zde zúročit své zkušenosti z předchozího působení, kde jsme jako nemocnice byli v černých číslech a mohli jsme se věnovat rozvoji péče.

Liberecký a Karlovarský kraj patří k nejmenším v České republice. Jsou si podobné i co do počtu nemocnic, nebo se v tomto ohledu nějak výrazně liší? Pokud ano, jak?
Liberecký kraj je větší a má také více nemocnic. Spádovost Libereckého kraje je cca 450 tis. A Karlovarského cca 300 tis. V Libereckém kraji je jedna nemocnice s centrovou péčí, což v Karlovarském chybí. Jinak ale zajištění péče v obou krajích je podobné i s podobnými problémy.

Sokolovská nemocnice patří Karlovarskému kraji, ale pronajatou ji má společnost Nemos Group. Je to podle vás standardní situace, nebo spíše výjimka?
V České republice je to spíše ojedinělá věc. Většina nemocnic je dnes vlastněna kraji. Nicméně tento model se u nás osvědčil, je efektivní a dle mého názoru to funguje. Ještě bych pro čtenáře doplnil, že na konci října schválil antimonopolní úřad obchodní transakci vstupu společnosti Penta Hospitals CZ do společnosti NEMOS GROUP. To je pro nás dobrá zpráva a vstup silného finančního partnera, jakým Penta je, vítáme.

Jakým způsobem se promítá fakt, že je sokolovská nemocnice pronajatá společnosti Nemos, do jejího řízení?
Řízení nemocnice je zaměřeno na kvalitu péče pro pacienta a hlavně na to, aby nemocnice fungovala jako celek. Nazval bych to „velkým soukolím“, kde do sebe jednotlivá kolečka musí zapadat a musí to šlapat. Kolečka se musí pravidelně promazávat a udržovat v kondici. V každodenní praxi to znamená, že mezi sebou musí jednotlivá oddělení spolupracovat a vzájemně si pomáhat. Úkolem vedení je vytvořit k takovému fungování podmínky. Toto se daří, ale samozřejmě je potřeba vyvinout úsilí, a to z obou stran. Jak ze strany vedení, ale i personálu. A to se nám daří.

Máte za sebou v sokolovské nemocnici už několik měsíců. Už jste odhalil, v jaké je takříkajíc kondici a co je její největší předností a naopak co bolestí?
Nemocnice Sokolov je plnohodnotnou nemocnicí pro svou spádovou oblast a má své místo v rámci Karlovarského kraje. Pacientům nabízíme všechny základní obory a i služby v ostatních oborech poskytujeme v plném rozsahu a především kvalitě. Samozřejmě že se potýkáme se stejnými problémy jako ostatní zdravotní zařízení v celé ČR a těmi jsou nedostatek lékařů a zdravotních sester. Tyto problémy se snažíme řešit nábory, motivačními prostředky a bonusovým programem pro naše zaměstnance. Není to jednoduché, ale daří se nám situaci ustát.

Na co především se chcete zpočátku soustředit a čemu se jako manažer řídící zdravotnické zařízení věnovat?
Nejprve jsem se seznámil s jednotlivými primariáty a poslechl si názory primářů a jejich návrhy, jak a co zlepšit a rozvíjet. Poté jsem se zaměřil na stabilizaci nemocnice a získání důvěry zaměstnanců. Bez těchto věcí se nedá zdravotnické zařízení řídit. Chtěl bych ve spolupráci se zaměstnanci vytvořit nemocnici, kterou budou pacienti rádi a bez obav vyhledávat a zaměstnanci v ní budou rádi pracovat. Trochu idealistická představa, ale jedině tak se nám podaří být úspěšní.

V souvislosti s nemocnicemi v regionu se neustále hovoří o nedostatku zdravotnického personálu. Je to i případ sokolovské nemocnice, a pokud ano, jak hodláte tuto problematiku řešit?
Toto je velmi ožehavé a aktuální téma. Zdravotní personál v celé ČR chybí, a proto je velmi těžké dnes sehnat sestru nebo lékaře. Snažíme se pro ně vytvářet takové podmínky, aby od nás neodcházeli, a neustále pracujeme na propagaci a prezentaci naší nemocnice jako perspektivního zaměstnavatele regionu. Kromě klasických personálních benefitů a výhod můžeme nabídnout skvělý kolektiv lidí uvnitř nemocnice. A to je v dnešní, trochu bláznivé době ta největší přidaná hodnota zaměstnavatele.

Existuje spolupráce mezi nemocnicemi v Karlovarském kraji a na jaké úrovni?
Spolupráci mezi nemocnicemi řídí samozřejmě Karlovarský kraj. Vedení kraje má o dění ve zdravotnictví zájem a přistupuje k poskytované péči v kraji koncepčně. Jsme součástí jednání o budoucí podobě zdravotní péče v kraji. S okolními nemocnicemi samozřejmě spolupracujeme i na té každodenní bázi a dle mého názoru vše funguje tak, jak má.

V uplynulých letech se do sokolovské nemocnice poměrně významně investovalo. Považujete tyto investice za účelné a kam by bylo ještě třeba podle vás peníze směrovat?
Tyto investice byly nutné a účelné. Naposledy se otevřelo oddělení šestinedělí, které vytvoří nové, modernější prostředí pro nastávající maminky a jejich miminka, a hned je o něj větší zájem a jezdí sem maminky i ze vzdálenějších okresů, což dříve nebylo zvykem. Právě rekonstrukce oddělení šestinedělí je ukázkou koncepčního a dlouhodobého investování do nemocnice. Toto oddělení bylo pomyslnou třešničkou na dortu dlouhodobé rekonstrukce oddělení gynekologie a porodnictví. Začalo se ambulancemi a skončilo oddělením šestinedělí. Investice do dlouhodobých plánů jsou vždy účelné a prospěšné. Co se týče dalšího rozvoje, tak máme velké plány, ale zatím jsou v našich hlavách a vše záleží na financích. Tady bych rád poděkoval Karlovarskému kraji, který rekonstrukce spolufinancuje. Jedna z blížících se investic je projekt rekonstrukce operačních sálů.

A teď takříkajíc z trochu jiného soudku. Nakolik znáte či neznáte Karlovarský kraj a jaký k němu máte vztah?
Musím říci, že jsem velmi překvapen, jak je tu krásně. Měl jsem o tomto kraji jinou představu, ale byl jsem velmi mile překvapen. Je tu krásná příroda, cyklostezky a další zajímavosti. Samotné Karlovy Vary jsou nádherné a mají svou magičnost. Moje aklimatizace zde proběhla překvapivě rychle a jsem spokojený.

Autor: Vladimír Meluzín

3.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Vedoucí 22 500 Kč

Vedoucí ostatních úředníků vedoucí oddělení inspekce NLZ pro Karlovarský kraj. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 33830 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vedoucí oddělení inspekce NLZ pro Karlovarský kraj , Více informací naleznete na: http://www.suip.cz/oip06/uredni-deska-oip-plzensky-a-karlovarsky-kraj/, Místem výkonu služby je město Karlovy Vary, jedná se o volné pracovní místo ve státní službě, služební místo je na Oblastním inspektorátu práce pro Plzeňský kraj a Karlovarský kraj.. Pracoviště: Státní úřad inspekce práce - karlovy vary, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Alena Ohnhäuserová, .

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 13 140 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13140 kč, mzda max. 19730 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ/KA, Kontakt: p. Mgr. Jiří Kopárek, tel.: 353563426, e-mail: posta@skoladvory.cz, Práce ve školní jídelně - příjemná pracovní doba, volné víkendy., Podmínkou je praxe v oboru, nejlépe v oblasti hromadného stravování., Při oboustranné spokojenosti předpoklad prodloužení smlouvy na dobu neurčitou.. Pracoviště: Základní škola karloy vary, 1.máje 1, příspěvková organizace - 001, 1. máje, č.p. 58, 360 06 Karlovy Vary 6. Informace: Jiří Kopárek, +420 353 563 426,608 245 699.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 16 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních NOČNÍ RECEPČNÍ. Požadované vzdělání: úsv. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NOČNÍ RECEPČNÍ, Kontakt: pí Nováková, tel.: +420 353 972 524, e-mail: manager@retroriverside.cz, Pracovní doba 19:00 - 7:00 (v režimu krátký a dlouhý týden), Luxury Wellness Resort RETRO RIVERSIDE***** přijme pracovníka na pozici noční recepční., Požadujeme:, - úplné střední vzdělání s maturitou, ČJ a AJ podmínkou (NJ a RJ výhodou), zodpovědnost, pečlivost, proklientský přístup., Nabízíme: , - práci v luxusním hotelu s příjemným kolektivem a zajímavými benefity:, - prémie na základě proaktivního přístupu, podnikové stravování, zaměstnanecké výhody.. Pracoviště: Retro management, s.r.o. - hotel retro riverside - 001, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Nováková, +420 353 972 524.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 19 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POKOJSKÁ , Kontakt: p. Albrecht Martin, tel.: 702160633 (10:00 - 18:00 hod), e-mail: martin.albrecht@irishotel.cz, Spa hotel IRIS**** přijme do svého týmu POKOJSKOU, Požadujeme: praxe v lázeňském hotelu vítána, Příjemný vzhled a vystupování, bezúhonnost, spolehlivost a poctivost, pečlivost, smysl pro pořádek a čistotu. , Požadujeme základní znalost ruského jazyka., Pracovní doba: 12 hodinové směny - krátký, dlouhý týden , Nabízíme zaměstnanecké stravování, možnost osobního rozvoje a další benefity., , Místo výkonu práce: Sadová 866/39, PSČ 360 01, Karlovy Vary. Pracoviště: Vin - corfu company s.r.o., Sadová, č.p. 866, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Martin Albrecht, +420 702 160 633.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Dalovický ´Kiwák´ již po sedmadvacáté

Ilustrační foto.

Starosta Sadova Frisch rezignoval

Do záchrany chebského hradu půjde přes 30 milionů korun

Cheb - Lešení opět obklopilo chebský hrad. Pokračuje zde další fáze obnovy této památky. Do poloviny roku 2022 má být postupně proinvestováno přes 30 milionů korun.

Zloději řádili na nové lávce

Karlovy Vary – Po nové lávce přes koleje z horního nádraží na Růžový vrch měli lidé poprvé přejít tento týden, ale kvůli řádění zlodějů nepřejdou.

Kolabující řidič si to zamířil na policii. Byl to dobrý nápad

Karlovy Vary – Nevolno se udělalo dvaašedesátiletému muži, který proto sedl do auta a vydal se na pohotovost.

Slavii udolalo Ústí gólem kanonýra Krátkého

Karlovy Vary – Sice prohra 0:1, ale i přesto skvělý výsledek. Ten si připsali na účet v rámci letní přípravy fotbalisté třetiligové karlovarské Slavie na půdě účastníka FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, ústecké Army.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT