Na setkání probíhala diskuse s pěti neziskovými organizacemi, které představí svoje kulturní projekty, z Plzně, Hradce Králové, Luhačovic, Mariánských Lázní a Prahy. 

Karlovarská kulturní iniciativa Vzbuďme Vary je spolkem Offcity a karlovarské neziskovky ProVary a PROTEBElive, která od loňského roku usiluje o rozpravu o potřebách rozvoje karlovarské kulturní scény.

„Ve Varech dlouhodobě převládá všeobecná skepse a pesimismus vůči možnosti jakýchkoli konstruktivních posunů v kultuře. Přitom zde působila, a stále je, řada výjimečných osobností, které tvoří karlovarský kulturní prostor a mají obrovský potenciál, který by ze světoznámého lázeňského města mohl udělat také kulturně živé a kreativní město," řekla Tereza Dvořáková ze spolku Offcity, zakladatelka iniciativy Vzbuďme Vary.

Hosty večera byly Švihák z Mariánských Lázní a realizační tým festivalu LUHOvaný Vincent z Luhačovic. Pozvání přijal také spolek JOHAN, který proměnil budovu bývalého nádraží Plzeň jih v živé kulturní a komunitní centrum, zaměřené na podporu mladých lidí z Plzně a nekomerční umělecké scény. Příchozí se mohli těšit i na známého kavárníka a aktivistu Ondřeje Kobzu a jeho kolegyni Michaelu Hečkovou, kteří představí aktivity spolku Piána na ulici. Z Hradce Králové přijela Martina Erbová, ředitelka projektu Zaber Hradec, který se snaží mobilizovat Hradečáky k aktivnímu přístupu ve využívání veřejného prostoru.

Iniciativa pak dále připravuje další otevřené setkání, které se uskuteční 14. dubna a bude zaměřeno na společné pojmenování hlavních problémů karlovarské kultury. „Participační setkání bude vedeno zkušenou kulturní facilitátorkou Olgou Škochovou ze spolku Kvas, která má zkušenosti s mapováním kulturních potřeb v Pardubicích, Plzni a Zlíně," doplnila Dvořáková.