Finanční úřady v České republice počítají s tradičním náporem v posledním březnovém týdnu a proto mobilizují své síly a posilují služby i mimo své objekty.

Například karlovarský finanční úřad bude na očekávaný nával poplatníků připraven na radnicích. Tento týden ve středu to bylo od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin v Toužimi. Příští týden ve středu 28. března to bude od 13 do 17 hodin v Chodově. Na tamních radnicích poskytne úřad nejenom místním možnost podat svá přiznání, ale i případně napomůže s jejich úplností, a ušetří tak poplatníkům cestu na finanční úřad nebo dodatečné opravy.

„Také v posledním, letos Velikonocemi zkráceném, březnovém týdnu od 26. do 29. března budou rozšířeny úřední hodiny všech trvalých pracovišť finančního úřadu na každý den od 8 do 17 hodin,“ uvedl Čestmír Kubera, ředitel Finančního úřadu pro Karlovarský kraj.

V Aši a v Kraslicích tomu tak bude v úterý a ve čtvrtek pouze do 15 hodin.

Poslední den lhůty, tedy 3. dubna bude provozní doba prodloužena až do 18 hodin, v Kraslicích a Aši zůstává otevřeno do 17 hodin.

Dva týdny před termínem měl Finanční úřad pro Karlovarský kraj k dispozici pouze 30 procent z celkově očekávaného počtu 50 000 přiznání, přesto to bylo to o 2 000 přiznání více, než za stejné období loňského roku, kdy se jich vybralo téměř 52 000.
„Ve dvou třetinách z nich však poplatníci žádají vrácení jimi vyúčtovaného daňového přeplatku, což bude pro úřad znamenat opět citelně zvýšené nároky na jejich včasné vypořádání,“ poznamenal Kubera.

Menší, přibližně dvacetiprocentní, je momentálně také podíl elektronicky podaných přiznání.

Jejich četnost jinak meziročně pozvolna roste, loni dosáhl na Karlovarsku 28 procent.

„Tato forma, provozovaná Finanční správou České republiky na Daňovém portálu www.daneelektronicky.cz, technicky poměrně jednoduchým způsobem přináší mnohé výhody. Mezi ně patří zejména postup pro možnost podání přiznání bez zaručeného elektronického podpisu a tím i nadbytečnost osobní návštěvy úřadu,“ dodal Kubera.