Zármutek z úmrtí exprezidenta Václava Havla se nevyhnul ani lidem v Karlovarském kraji. Ti vzdávali významné osobnosti hold a byl z nich cítit smutek.
„Je to velká ztráta pro Českou republiku. Václav Havel byl velká osobnost a budu si ho vždy pamatovat jako prvního polistopadového prezidenta. Líbilo se mi, že se nebál říct svůj názor, i když jsem s ním občas nesouhlasil. Je to jedna z mála českých osobností uznávaných v celém světě,” řekl Jan Bureš (ODS), poslanec Parlamentu České republiky.

Na Václava Havla vzpomínají téměř všichni regionální politici. „My už jsme se s Václavem Havlem loučili v neděli. Je to citelná ztráta. Byl to velký muž a silný bojovník,” uvedl první náměstek karlovarského primátora Jaroslav Růžička (Alternativa).

Karlovarský radní Otmar Homolka (hnutí O co jim jde?!) zdůraznil, že Václav Havel to dokázal. „Dal nám příklad skromnosti, lidskosti, nadhledu, soucitu a zároveň odvahy, cílevědomosti a odhodlání. Zapsal se do historie podobně jako Karel IV. a T.G.Masaryk nebo Gándhí a dalajlama. Máme z koho čerpat sílu, víme, že nejsme bezmocní. Nikdy a v ničem,” uvedl Homolka.

Smrt exprezidenta rozesmutnila také Rudolfa Chlada (TOP 09), poslance parlamentu. „V pohnuté době listopadu 1989 jsem byl v Praze služebně prakticky každý týden. Chodil jsem na všechna setkání s Václavem Havlem, byl jsem tedy v centru dění. Zpráva o smrti Václava Havla mě tak dost vzala. V neděli jsem se měl zúčastnit předvánočního posezení, ale prostě jsem tam nedokázal jít,” komentoval smrt prvního porevolučního prezidenta Rudolf Chlad.

Velkou osobností byl exprezident také pro místní muzikanty. „Musím přiznat, že slza ukápla. Nechci opakovat zaběhlé fráze, ale pro mě byl Václav Havel po prezidentu Masarykovi největší Čech,” neskrýval dojetí klávesista a zpěvák Martin Uxa z karlovarské hardrockové legendy Coda.

Václavu Havlovi v neděli lidé zapálili svíčky také u Karlovarského městského divadla. „Myslím, že to byl jeden z mála lidí, kterému se dalo věřit,” uvedla Eliška Huberová, členka divadelního souboru. „Pro umělce má pan Havel ještě mnohem hlubší rozměr, a proto jsme mu chtěli zazpívat, zapálit svíčku a vzdát mu hold u kulturního svatostánku,” doplnila Huberová.

Václav Havel byl velkým symbolem také pro Josefa Havlíčka, který v roce 1989 společně s Jindřichem Konečným a dalšími lidmi inicioval protesty proti komunistům v Karlových Varech. „Václav Havel nás hodně sbližoval a činil z nás lidi, kteří měli pochopení. Nikdy jsme nebyli krvelační, ale chtěli jsme změny. Bohužel s lidmi v naší zemi je to jako s vínem. Ještě musí uzrát. Dvacet let je pro demokracii strašně krátká doba,” konstatoval Havlíček.
Ten také připomněl, jak společně s dalšími lidmi sázeli stromky. „Sázeli jsme je v Krušných horách kousek od Horní Blatné s Jindrou Konečným a dalšími lidmi. Při sázení stromků jsme byli sledováni, asi proto, abychom nepodrývali socialismus,” vzpomíná na předrevoluční doby Havlíček.

K poctě bývalého prezidenta vyzývají také lidé v Bečově. „Česká republika ztratila svého nejvýznamnějšího politika, bojovníka za lidská práva a demokracii, člověka se silnými morálními vlastnostmi. Byl to člověk, který změnil národ. Vyzýváme všechny lidi dobré vůle, nedopusťte, aby se z nás lidskost úplně vytratila,” nabádají žáci ZŠ a MŠ v Bečově nad Teplou.

Žáci školy se dnes zapojí do pietních vzpomínek na Václava Havla, a to v době od cca 10.00 hodin, kdy přijedou vlakem z Bečova a budou přibližně do 12.00 hodin u hlavní pošty v Karlových Varech. „Žáci 8. a 9. třídy naší školy budou kolemjdoucím lidem rozdávat letáčky s výzvou a připínat lidem trikoloru. Prosíme vás o podporu,” doplňují zástupci škol.

Na Václava Havla vzpomínají také studenti. „S Václavem Havlem odchází osobnost s neuvěřitelně velkým morálním kreditem. Jako jeden z mála se neváhal otevřeně postavit proti totalitnímu režimu. Získal si obdiv lidí v celém světě jako vynikající státník a v neposlední řadě položil základy pro moderní český stát. Pro český stát zůstává Václav Havel symbolem boje proti totalitě a symbolem boje za svobodu, kterou se nám i díky němu podařilo v roce 1989 získat. Naprosto odsuzuji útoky na jeho osobu, které přicházejí především z řad komunistických příznivců. Tyto útoky na zesnulého člověka považuji za nechutné a odporné. Naprosto ukazují na charakter komunistické politiky, před níž Havel tolik varoval. Čest památce Václava Havla,” řekl Karlovarák Jakub Kovář.