Novorolská radnice si může oddechnout. Místo dvaadvaceti milionů, které měla vracet státu, uhradí penále pouze ve výši dvou set tisíc korun.
Podle informací místostarostky Jitky Pokorné vyšlo Generální finanční ředitelství vstříc žádosti o prominutí, kterou novorolská radnice podala, a požadovanou částku městu snížilo.

„Zatím to není oficiální, písemně to ještě nemáme, ale takové máme zprávy. S vyřizováním této náročné kauzy nám pomohl karlovarský zastupitel Josef Malý (TOP09). Ten podnikl patřičné kroky a byl úspěšný,“ vysvětlila místostarostka.

Pokud by Nová Role musela platit desítky milionů, město by to téměř finančně zruinovalo.

Do potíží se Novorolští dostali kvůli turisticko-informačnímu centru. To sice už slouží veřejnosti, ale při čerpání dotace na jeho výstavbu došlo k některým chybám. Městu tak hrozilo, že by i s připočteným penále muselo státu vrátit 22 milionů. „Centrum se stavělo v letech 2001 a 2002. Později však některý občan upozornil na údajné chyby, a tak se vše prověřovalo. Finanční ředitelství Plzeň zjistilo nedostatky a tuto částku po nás chtělo vrátit včetně penále sto procent,“ uvedl Václav Heřman, starosta Nové Role.

Nová Role se proti tomuto rozhodnutí odvolala. „To se však nevydařilo, a proto jsme začátkem května podali žádost o prominutí na Generální finanční ředitelství. Uvidíme, jak to dopadne. Má na rozhodnutí šest měsíců, takže je ještě čas. Doufám ale, že tato žádost projde,“ obával se rozhodnutí ještě před několika měsíci starosta Heřman. Tak vysoká částka by totiž městu způsobila značné problémy. Tolik peněz v rozpočtu totiž Nová Role ani nemá. „Nevím, co bychom v případě, že budeme muset sumu zaplatit, dělali. Uvidíme, jak se ředitelství k naší žádosti postaví. Nezbývá než doufat,“ neskrýval obavy starosta.
Podle místostarostky není vratka dvou set tisíc také malá částka, ale ve srovnání s dvaadvaceti miliony je už přijatelná,“ oddechla si Jitka Pokorná.

A starosta Heřman? „Zemětřesení na Chebsku sice lidi vyděsilo, ale mně spadl kámen ze srdce. To museli slyšet také,“ netajil se radostí.