Na nedávno dokončeném úseku rychlostní silnice z Jenišova do Karlových Varů se sesunula část zeminy. Ředitelství silnic a dálnic okamžitě uzavřelo část vozovky. Z jakých důvodů se půda sesunula není zatím jasné.

„Při pravidelných prohlídkách jsme zjistili, že na svahu při rychlostní silnici R6 směrem na Karlovy Vary je uvolněný svah. Situaci jsme okamžitě zajistili tak, aby nedošlo k sesuvu půdy na silniční těleso. Svah je na zvětralé skále, v tuto chvíli jej odkopáváme a následně budeme sanovat,“ uvedla Martina Vápeníková, tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Polovina pozemní komunikace bude ještě několik dní uzavřena. Velký pozor si musejí dát především řidiči, kteří v těchto místech jezdí vysokou rychlostí. „Uzavírka je zde z důvodu zajištění bezpečné průjezdnosti a potrvá do 4. září, pokud se neobjeví další komplikace. Celá akce je řešena v záruční době a jde na náklady zhotovitele,“ dodala tisková mluvčí.

V nejbližších dnech se uskuteční diagnostika místa, která má zjistit přesné příčíny sesuvu půdy. Jednou z možností sesuvu je také deštivé počasí, které trvá již několik dní. „Sesuv půdy na svazích podél silnic nebo dálnic není sice častá, ale ne až tak výjimečná skutečnost obzvláště na nově vybudovaných úsecích a při dlouhotrvajících intenzivních srážkách,“ uzavřela Martina Vápeníková.

Sesunutý svah vybuduje do správné podoby těžká mechanizace. Ta ovšem podle řidičů překáží na pozemní komunikaci, navíc v úseku, který je podle nich nepřehledný. „Jezdím každé ráno ze Sokolova do Karlových Varů a musím přiznat, že mě práce zaskočily. Vždy se tu jede pohodově, ale dnes jsem s tím vůbec nepočítál. Ovšem myslím si, že to není dobré, protože silnice byla před pár týdny otevřena, takže doufám, že to je poslední problém na tomto úseku,“ řekl Miloslav Strnad, řidič ze Sokolova.

Ovšem někteří řidiči si myslí, že pokud se dodržují určené rychlosti, tak je vše bez problému. „Kdyby každý jezdil, tak jak má, tak by bylo daleko méně dopravních nehod. Každý stále někam pospíchá a pak se diví, že nezvládl řízení,“ uvedl řidič Petr Vašíček.

„Tyhle svahy u silnic se sesouvají hodně často. Je to vidět po celé republice. Víc než tenhle sesuv mi vadí objížďka okolo Sokolova,“ sdělil Tomáš Landa, dealer potravinářského zboží z Karlových Varů. „Ty největší díry u světelné křižovatky jsou sice opravené, ale o kus dál v Tisové u elektrárny jsou rozbité krajnice. To je podle mne horší než nějaký sesunutý svah, se kterým možná stavbaři i víceméně počítali,“ dodal.

Problémy na silnici R6 byly nedávno mezi Tisovou a Kamenným dvorem, kde se začal vlnit povrch vozovky.