Právě hasiči a policisté jsou často u dopravních nehod či jiných mimořádných událostí jako první ještě před příjezdem zdravotnických záchranářů. Proto pro ně Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje pořídila 20 přístrojů AED.

„Karlovarský kraj financoval pořízení přístrojů dvěma miliony korun. Protože se v rámci výběrového řízení podařilo ušetřit, rozdělíme nakonec více než 20 defibrilátorů pro hasiče a policisty z měst i obcí kraje. Právě oni jsou lidem nablízku často dříve než záchranáři a díky přístroji mohou pomoci člověku v ohrožení života a zvýšit jeho šance na přežití,“ uvedl krajský radní pro oblast zdravotnictví Jan Bureš.

Kromě předání přístrojů zařídí krajští záchranáři také školení lidí, kteří budou s defibrilátory pracovat. „Půjde o pravidelné roční proškolení hasičů nebo policistů, kteří budou v místě zásahu a na výzvu záchranky mohou okamžitě pomoci. Zdravotnická záchranná služba navíc musí zajistit systém svolávání těchto lidí,“ upřesnil Bureš. Podotkl, že kraj v budoucnu plánuje pořídit externí defibrilátory například i pro obce, kde by přístroje rozhodně nalezly své uplatnění.

„Výhodou automatizovaného externího defibrilátoru je, že jde o jednoduchý, snadno ovladatelný přístroj, který je po svém spuštění schopen zachránce přesně navést, co má dělat. Sám vyhodnocuje po nalepení elektrod na hrudník, zda výboj podá, nebo zda je třeba stlačovat hrudník. Veškerá oznámení a instrukce jsou samozřejmě v českém jazyce,“ poznamenal ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Roman Sýkora. Podle něj řeší záchranáři ročně 200 až 300 případů náhlé zástavy oběhu.

Kromě dvaceti automatizovaných externích defibrilátorů záchranka zakoupila také jeden cvičný přístroj, jenž poslouží k proškolení takzvaných first responderů, tedy těch, kteří budou defibrilátory využívat. Nutné bylo také pořídit software pro možnost stažení záznamu. V současnosti už probíhají první školení přihlášených složek Integrovaného záchranného systému Karlovarského kraje.