Zlepšit veřejnou infrastrukturu ve městech pro širokou veřejnost, osoby se zdravotním postižením i rodiče s malými dětmi. To je cíl projektu Toa Point, který včera v Karlových Varech představila Národní rada osob se zdravotním postižením společně s krajem a městem.

Díky tomuto projektu se v pěti městech podařilo vybudovat deset objektů Toa Point, což jsou speciální bezbariérové toalety, které umožňují servis jak zdravotně postiženým, tak právě rodinám s malými dětmi. „Jde o velmi ojedinělý projekt, který může zdravotně postiženým velmi pomoci. Zrealizovat ho bylo dost náročné, ale podařilo se to a jsme rádi,“ uvedl Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

Městy, která v kraji na projekt kývla, jsou Karlovy Vary, Sokolov, Cheb, Mariánské Lázně a Skalná. „Města vytipovala místa k výstavbě nových objektů Toa Point nebo stávající objekty veřejných sociálních zařízení k rekonstrukci podle požadavků projektu,“ dodal předseda Krása.
Podle něj celkové výdaje na tento projekt činily zhruba 25 milionů korun, z čehož 92,5 procent nákladů plynulo z Regionálního operačního programu Severozápad.

Zdravotně postižení se na toalety dostanou s použitím speciálního Euroklíče. Ten budou využívat i rodiny s malými dětmi. Veřejnost za použití toalety bude platit deset korun. „Pro Karlovarský kraj je potřeba asi 6 000 klíčů. Ty se budeme snažit postupně ve spolupráci s krajem distribuovat,“ doplnil Krása.

Budovy toalet jsou vzhledově přizpůsobené tak, aby zapadaly do vzhledu města. „Byly takto koncipované, aby vzhledově nepřekážely,“ dodal předseda.
V Karlových Varech najdou lidé tři Toa Pointy – u Alžbětiných lázní, Goethovy stezky a Kouzelného městečka. Všechna tato tři zařízení jsou novostavby.
Projekt uvítal také Miloslav Čermák, náměstek hejtmana. „Jsme rádi, že se tento projekt podařilo zrealizovat. Budeme kontaktovat také další kraje, aby se do něj také zapojily. Každá pomoc zdravotně postiženým je důležitá,“ konstatoval Čermák.

Aktivitu národní rady vnímá pozitivně také Jiří Klsák, náměstek karlovarského primátora. „Budeme se snažit, aby se o těchto možnostech lidé dozvěděli, a všemožně je propagovat. Určitě si to tato činnost zaslouží,“ konstatoval Klsák.

Výstavby a rekonstrukce byly náročné i pro zhotovitelskou firmu, ale vážnější problémy nenastaly. „Bylo celkem náročné všechno spojit dohromady, ale je to naše práce a vše se zvládlo,“ uvedl za zhotovitelskou stavební firmu Vlastimil Balcar.

Ve spolupráci s městy by měla vzniknout databáze těchto zařízení a využití v regionálních mapách. Databáze bude mít velký vliv.