Své rozhodnutí oznámil Hanakovič kolegům v radě města 29. března, kdy je zároveň informoval, že současnou koalici už nebude podporovat.

Na to reagovali další radní z někdejšího ostrovského ANO, že i oni odcházejí z koalice. Tím přestala mít v zastupitelstvu většinu a končí funkční období pro celé nynější vedení města Ostrov, což se týká i prvního místostarosty Pavla Čekana (dříve Místní hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst) a místostarostky Kateřiny Domalípové (kandidovala za ANO jako nestraník).

Uprostřed Květa Hryszová, vedoucí odboru řízení projektů Krajského úřadu Karlovarského kraje.
Úřednickým činem roku 2023 se staly Císařské lázně

„Na jednání místního sněmu ODS, které se konalo tento čtvrtek, jsme se dohodli na nominaci Lukáše Lercha na post starosty. S nominací souhlasí,“ informoval redakci zastupitel a někdejší ostrovský starosta Jan Bureš, jednička ostrovské ODS.

ODS má v jednadvacetičlenném zastupitelstvu čtyři mandáty a je tak nyní nejsilnějším hnutím. Bureš už před časem uvedl, že nemá ambice stát se opět starostou. Kandidáty na tento post tak byli všichni tři jeho kolegové, vedle Lercha ještě právník Dominik Kříž a někdejší velitel městské policie Ladislav Martínek, který na tuto funkci rezignoval kvůli politickým neshodám po sestavení nové vládnoucí ostrovské koalice na podzim 2022.

Zbytky pivovaru jsou nepřehlédnutelné i ze vzdálenějších míst.
Majitel pivovaru: jsem obětí ruské pyramidy. Nad firmami partnera visí otazníky

V neděli se má podle Bureše v Ostrově podepisovat nová koaliční dohoda. „Doufám, že k finální dohodě dojde. Pokud ano, tak v koalici by měla být zastoupená ODS, Ostrov můj domov (OMD), Ostrováci.cz a někdejší zástupci hnutí ANO. V ní počítáme i s panem Hanakovičem. Nová rada bude sedmičlenná, uvolněným radním má být jen starosta,“ nastínil Bureš.

Zatímco ODS si nárokuje post starosty a jednoho radního, OMD pozici místostarosty a jednoho radního, zbytek ANO chce prvního náměstka a radního a Ostrováci.cz podle Bureše jednoho radního. „Prvním místostarostou by měl být Tomáš Kothera z bývalého ANO, druhým místostarostou pak Daniel Vyhlídka z OMD,“ prozradil bývalý starosta. „Uvidíme, jak to dopadne v neděli. Věřím, že dohodu podepíšeme a že budeme moci 24. dubna zvolit nové vedení,“ reagoval Jiří Netrh z OMD.

Ruiny pivovaru obývají lidé na okraji společnosti, proto je jeho demolice tolik žádoucí.
Emoce kolem pivovaru v Rybářích: Zastupitelé nevěděli základní fakta

Právě ve středu 24. dubna na řádném jednání zastupitelstva složí Hanakovič svou funkci a mělo by zde být zvoleno kompletně nové vedení města. Vzhledem ke kompletní obměně na radnici zřejmě dojde i k personálním změnám ve strategických městských společnostech. „Netajím se tím. Nárokuji si post ředitele kulturního domu,“ uvedl Netrh.

Podle Bureše by na základě politické změny na radnici mohlo dojít i k přeobsazení vedení městské policie. Jak již bylo zmíněno, Martínek z ODS rezignoval na post velitele strážníků kvůli odlišným politickým názorům na podzim 2022. „Nevylučujeme, že by se pan Martínek mohl na tuto pozici opět nyní vrátit,“ uzavřel Bureš.