Snad pro každé vedení města, tedy nejen pro současnou koalici ANO, ODS a Karlovaráci, byly a jsou Alžbětiny lázně koulí na noze. Bez desítek milionů korun z městské poklady na provoz a nutných investic do chátrajícího objektu se totiž neobejdou. Podle náměstka Miroslava Vaňka (Karlovaráci) za posledních deset let dostaly Alžbětiny lázně od města 84,3 milionu korun na provoz a jen 30,4 milionu na investice.

Ani loňský rok ztrátu lázní nezlepšil. Naopak, červená čísla v účetnictví září jako letošní letní slunce. Což je podle města nadále neudržitelné. Přes zvýšení tržeb asi o sedm milionů korun skončily Alžbětinky se ztrátou téměř 22 milionů korun. Podle předsedy představenstva Alžbětiných lázní Václava Benedikta se do hospodářského výsledku ale promítly náklady na investice. V roce 2021 byly lázně ve ztrátě 17,6 milionu korun. V roce 2019, tedy před propuknutím pandemie covidu, byla společnost ve ztrátě zhruba deset milionů korun. Zastupitelé na posledním červnovém zasedání lázním znovu schválili dalších pět milionů korun na provoz, ale ani tato suma nic neřeší. Vedení města očekává, že i přes růst tržeb i letos bude provoz dotovat 20 miliony korun.

Řidič dlužil na pokutách desetitisíce, celníci mu zabavili registrační značku
Řidič dlužil na pokutách desetitisíce, celníci mu zabavili registrační značku

Vedení města se proto rozhodlo situaci řešit. V úvahu připadá pronájem a v nejkrajnějším případě, jak zdůraznila primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), prodej. "Ten ale nyní není na stole, preferujeme dlouhodobý pronájem," uvedla. Například zastupitel Pavel Bouška (Karlovaráci) by ale prodej vůbec nezatracoval a podpořil jej. Podle něho je výhodnější, protože soukromý majitel by se o svůj majetek postaral lépe.

Primátorka Ferklová ale má zatím v ruce pronájemní eso. "Obrátil se nás hotelový řetězec Hilton, který funguje ve 122 zemích celého světa a má 7000 destinací, že by rádi uvažovali o provozu v Alžbětiných lázních. Nyní jsou jednání na začátku, bude se tedy řešit za jakých podmínek, všechny varianty musíme dát na stůl. Budeme také muset zjistit i možnost ubytovacích kapacit, protože podmínka, aby tady Hilton byl, je ubytovací kapacita," řekla primátorka.

Co bude dál s oblíbenými památkově chráněnými Alžbětinkami v centru města sleduje nejen veřejnost, protože jsou oblíbenými veřejnými lázněmi a je zde navštěvovaný krytý bazén, ale také lékaři, jež mají v budově pronajaté ordinace. "Nechceme, aby z toho bylo cokoliv jiného. Chceme zachovat veřejné lázně, ale za určitých ekonomických podmínek," zdůraznila primátorka Ferklová.

Město chce, aby investor nejprve vložil peníze do rekonstrukce a modernizace. Opoziční zastupitel Adam Klsák (KOA) ale podotknul, že v roce 2018 bývalé vedení města mělo připravené koncesní řízení na pronájem Alžbětiných lázní a po pěti letech má současné vedení města v podstatě stejný závěr, tedy že je potřeba najít strategického partnera. Podle primátorky ale tehdejší podmínky znamenaly pro město záruky za investice, což bylo pro současnou koalici nepřijatelné.