Už dnes vyjíždějí některé tábory na své první turnusy. Pokud své dítě posíláte na tábor poprvé či jen na jiné místo než doposavad, mají psychologové a policisté hned několik bezpečnostních rad.

Pokud jste zařídili letní tábor pro děti, měl by být součástí programu na celé prázdniny, dítě by za žádných okolností nemělo mít pocit, že je na tábor „odloženo" nebo že tam jede „za trest", shodují se psychologové.

„Dobré je dítě k autobusu odvést osobně, a seznámit se s jeho vedoucím a vzít si na něj telefonní číslo. Při této příležitosti se můžete zeptat na další detaily programu tábora či informovat táborového zdravotníka o problémech dítěte," radí policejní preventistka Zdeňka Papežová.

Tyto informace společně se zprávou, zda se jedná o plavce či nikoliv, je dobré přinést osobně, aby se vedoucí v záplavě podobných informací neztratil.

Rodiče by podle psychologa neměli ani zapomínat na pravidelnou komunikaci s dítětem.

„Alespoň dvakrát napište dítěti pohled nebo dopis a požadujte od dítěte zpětnou informaci o jeho pobytu. Pokud vám dítě zpět napíše o svých negativních zkušenostech, prověřte tyto informace buď svou návštěvou na táboře či telefonním kontaktem na vedoucího," upřesnila Papežová.

Při návratu si dítě vyslechněte a nechte si o táboře vyprávět.

„Dojde-li k nápadné změně v chování, nechuti hovořit o táboře, o kamarádech, o vedoucích či jeví-li dítě známky fyzických trestů, zkontaktujte rodiče ze stejného oddílu a zeptejte se, jak reagují oni," poradila Papežová.