O pěstounství není v České republice příliš zájem, a nejinak je tomu i na území Karlovarského kraje, kde by náhradní rodinu potřebovalo aktuálně téměř dvě stě dětí. Na problémy kolem pěstounské péče, která zaslouží podporu, má právě upozornit kampaň Staňte se pěstounem, do níž se už příští týden zapojí Karlovarský kraj ve spolupráci s městskými úřady a neziskovými organizacemi. Akce nese název Týden pěstounství v Karlovarském kraji. "Uskuteční se ve dnech 20. až 26. září a nabídne program pro odbornou i laickou veřejnost. Týden věnovaný pěstounství vyvrcholí v neděli 26. září Dnem (pro) pěstounství ve Světě záchranářů v Karlových Varech. Od 14 do 18 hodin jsou do areálu u KV Areny zváni všichni zájemci, pro které bude připraven bohatý program určený nejen pro pěstounské rodiny, ale i pro ostatní malé i velké návštěvníky," říká Jana Pavlíková, mluvčí krajského úřadu.

Program Týdne pěstounství v Karlovarském kraji.Program Týdne pěstounství v Karlovarském kraji.Zdroj: Deník/ Redakce

Dodala, že Krajský úřad Karlovarského kraje by rád touto formou poděkoval všem pěstounům starajícím se o děti, které nemohou být se svými rodinami, a zároveň podpořil osvětu týkající se náhradní rodinné péče s cílem motivovat nové zájemce o dlouhodobou pěstounskou péči. „Bohužel zájem o výkon takzvané nepříbuzenské pěstounské péče je obecně stále velmi nízký. V posledních třech letech přijímá krajský úřad ročně zhruba deset žádostí o zařazení do evidence lidí, kteří mohou vykonávat pěstounskou péči. Z různých důvodů pak ale k úspěšnému vyřízení dospěje zhruba polovina přijatých žádostí. Náhradní rodinu bychom přitom v současné době potřebovali nalézt asi pro 180 dětí. Karlovarský kraj proto podniká řadu kroků, které by přinesly větší zájem o dlouhodobou pěstounskou péči a pomohly opuštěným dětem. Věříme, že Týden pěstounství nám pomůže zvýšit povědomí veřejnosti o potřebnosti náhradní rodinné péče a o tom, co vše tato záslužná činnost obnáší,“ poznamenává krajský radní pro oblast sociálních věcí Robert Pisár.

Nový objekt nabídne i šatny pro sportovce.
Sadov staví velké zázemí pro sportovce

V rámci Týdne pěstounství se uskuteční celá řada dnů otevřených dveří na radnicích v Karlových Varech, Sokolově, Chebu, Aši či Mariánských Lázních nebo i v domovech Dětská vesnička SOS v Doubí nebo Dětském úsvitu v Chebu. V dalších domovech i knihovnách na území kraje se budou konat besedy s rodiči pěstouny a odborníky. Obchodní centrum Varyáda pak nabídne své prostory k výstavě fotografií pěstounů z Karlovarského kraje. Během celého týdne se budou moci zájemci setkat s odborníky v oblasti náhradní rodinné péče i pěstouny, kteří jim poradí v pěstounské péči.

"Součástí akce jsou ale i představení, další výstavy, tvořivé dílny a mnoho dalších aktivit. Na závěr celé akce, která končí v neděli 26. září, vystoupí ve Světě záchranářů zpěvačka Kamila Nývltová. Účastníci se budou moci připojit k tanečním hrátkám Jana Ondera nebo si vyzkoušet hru s tématikou pěstounské péče," dodává mluvčí krajského úřadu Pavlíková.

Více informací o pěstounské péči a program Týdne pěstounství je na www.pestounskapecevkk.cz.