Již po dobu několika let je v České republice povoleno uzavírat registrovaná partnerství homosexuálních a lesbických vztahů. Této možnosti už využilo několik stovek párů po celém našem území.

Karlovarský kraj samozřejmě není výjimkou a samotné krajské město kdysi pořádalo také Duhový festival, který patřil k jedněm z prvních festivalů sexuálních menšin u nás. „Matriční úřad Magistrátu města Karlovy Vary je místem, na kterém mohou partneři od 1. června 2006 uzavírat registrovaná partnerství," uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

„V každém kraji je takový matriční úřad jen jeden, ten karlovarský tak slouží partnerům z okresu Karlovy Vary, Sokolov i Cheb," doplnil.

Festival Prague Pride chce podpořit toleranci veřejnosti, nejen z našeho kraje, ale i celé Evropy, vůči sexuálním menšinám. Na krajském matričním úřadu tak každoročně uzavře svá registrovaná partnerství několik párů.

„Letos evidujeme zatím tři uzavřená registrovaná partnerství. V loňském roce to činilo čtyři páry, předloni šest a v roce 2009 také šest," dodal Kopál. „Od roku 2006 bylo u nás tedy uzavřeno celkem třiačtyřicet registrovaných partnerství, z toho třicet mužských a třináct ženských."

Je jasné, že jako každý partnerský svazek může vzniknout, stejně tak může i zaniknout. I v registrovaném partnerství se najdou páry, které se nakonec rozhodnou stát se opět svobodnými. „Za celou dobu, kdy je zákon v platnosti, bylo v Karlovarském kraji celkem šest registrovaných partnerství zrušeno," dokončil Kopál.

Problematika sexuálních menšin je celosvětově ožehavým tématem, které má své příznivce i odpůrce. Festival Prague Pride, ale i kterýkoliv jiný festival, zaměřený na sexuální menšiny, se tak snaží bořit bariéry a měnit mínění lidí o jejich přístupu k nim. „Já osobně vůbec nic proti homosexuálním nebo lesbickým vztahům nemám. Je přeci každého věc, s kým chce trávit svůj život a jaké má své soukromí. Nechápu, že se stále ještě najde někdo, kdo je odsuzuje. Jediné, proti čemu v tomto směru jsem, je adopce dětí u těchto párů," popsal Petr T. z Karlových Varů.