„Svět záchranářů byl otevřen 11. září v roce 2015 a už jeho začátky nám napovídaly, že tohle byla dobrá myšlenka, která nadchne. Co jsme ale netušili, jak moc," uvedla Daniela Rybářová, PR manažerka Asociace Záchranný kruh. Právě tato asociace Svět záchranářů provozuje.

„Co nás velmi těší, je zájem ostatních krajů, aby i u nich Svět záchranářů vznikl. Jsme pro ně inspirací a pomáháme jim v úplných začátcích na startu projektu," poznamenala Rybářová.

Lektoři Světa záchranářů už proškolili kolem 16 000 dětí a přes 8 000 dospělých. Tříhodinové výukové programy zaujaly žáky ve 339 případech a proškoleno bylo 91 škol.

„Ty byly především z Karlovarského kraje, ale výjimkou nebyly ani návštěvy z Prahy a dalších regionů. Společně s žáky se ale také proškolili pedagogové a těch bylo přes tisícovku. Uspořádali jsme skoro 190 akcí na klíč. To byly individuální vzdělávací programy, například kurzy pro zaměstnance úřadů, cvičení a semináře pro záchranáře nebo programy pro zájmové skupiny. Třeba pro skauty či domovy mládeže. Při těchto akcích na klíč bylo proškoleno přes 7000 dospělých a přes 6 000 dětí," konstatovala Rybářová.

Poznamenala, že Svět záchranářů se věnuje i veřejnosti, která má v Centru zdraví a bezpečí dveře otevřené vždy odpoledne. V letním provozu pak i jeden den o víkendu a je jí k dispozici moderní dopravní hřiště nebo záchranářská stezka.

„Pořádali jsme ale i větší akce, které byly spjaty vždy s nějakou aktuální tematikou, která se samozřejmě týkala bezpečí a prevence. Celkem jsme na těchto akcích pro veřejnost přivítali přes 10 000 návštěvníků," podotkla Rybářová.

O loňských letních prázdninách pořádal Svět záchranářů dva turnusy příměstských táborů, které byly beznadějně naplněné.

„Zvažujeme, že kvůli velkému zájmu pro letošek přidáme ještě jeden turnus navíc. Všechna čísla jsou pro nás motivací a hnacím motorem a především signálem, že jsme se vydali správným směrem. V letošním roce chceme pokračovat v osvědčených programech, které možná projdou malými změnami. Ty iniciují samotní lektoři, protože právě oni žáky vyučují a vědí, kde co vychytat. I nadále budeme pokračovat v akcích na klíč, vzdělávat menší i větší a podporovat budeme rovněž seniory, již u nás absolvují Senior akademii s městskou policií. Líbí se nám myšlenka, že jsme tady v podstatě pro jakoukoli věkovou skupinu," dodala Rybářová.