Po komunálních volbách přišel pro zvolené zastupitele šok. Končící nejdečtí radní dva dny po volbách tendr schválili. Výběrové řízení na svoz a likvidaci odpadu a údržbu městských cest na devět až dvacet let za stovky milionů vyhrála a také dostala nejdecká pobočka firmy AVE.CZ, která město uklízela už předtím.

S napětím se tedy očekávalo prosincové nejdecké zastupitelstvo. Postaví se nově zvolená koalice proti tomuto výběrovému řízení? Bude protestovat a chtít zakázku zvrátit?

Podle místostarosty Nejdku Jana Totha (HNHRM) o tendru zastupitelstvo jednalo a přijalo k tomuto bodu i usnesení. „Postavili jsme se k tomu čelem a udělali jsme, co jsme mohli. Současná rada nesouhlasí s usnesením rady minulé, ovšem musíme vyčkat, jak bude znít stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který celou zakázku nyní prověřuje," vysvětlil.

Smlouva se společností AVE, kterou uzavřeli bývalí nejdečtí radní po letošních podzimních komunálních volbách, tedy stále platí. „Nelíbí se nám to, ale musíme počkat na rozhodnutí antimonopolního úřadu," dodal místostarosta Toth.

Výběrové řízení na svoz a likvidaci odpadu a údržbu městských cest už loni v létě kritizovala organizace Transparency International, podle níž je nevhodná dvacetiletá doba zakázky, stejně jako spojení dvou služeb do jednoho tendru.

Kritizované výběrové řízení ale obhajoval tehdejší starosta a současný nejdecký zastupitel Vladimír Benda. A o výhodnosti tak obrovského tendru se snažil přesvědčit tehdejší zastupitele. A ti pak pro něj zvedli ruku.

„Dohodli jsme se, že ve smlouvě bude zakotvena klauzule, že po deseti až patnácti letech ji město bude moci vypovědět bez udání důvodu. To v případě, že se službami nebudeme spokojeni," uvedl loni v lednu bývalý starosta Benda. Zimní údržbu v Nejdku prováděla do kontroverzního tendru firma AVE, které ale končila smlouva.

„Za tyto služby jsme platili 25 milionů ročně. Znásobili jsme tuto cenu rozšířeným obdobím, proto oněch pět set milionů korun. Zakázku jsme rozšířili na dvacet let proto, aby se společnost, která ji vysoutěží, mohla rozvíjet a investovat do obnovy technického parku," obhajoval výběrové řízení na nového provozovatele svozu a likvidace odpadu a údržbu městských cest tehdejší starosta.

Jenomže kritické hlasy na tuto soutěž v Nejdku sílily a někteří zastupitelé se proti soutěži ostře ohrazovali.

Zda tedy současný vítěz výběrového řízení na úklid Nejdku zůstane, či nikoliv, záleží na stanovisku antimonopolního úřadu.