Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce křísí kostely

Karlovarský kraj - Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o oboustrannou laskavost. Ovšem v době, kdy stát církvi vrací majetky za miliardy, se o gestu nedá mluvit. Na opravu kostelů totiž církev nemá peníze a masivně je nabízí obcím a městům. A i když ty si je mohou koupit za symbolickou korunu, do jejich oprav pak investují statisíce korun.

26.4.2016
SDÍLEJ:

Kostel v Bochově na Karlovarsku.Foto: Ilustrační foto Deník mel

Kostel si tak začátkem roku zakoupily Dalovice. „Církev o kostel neměla zájem a vyrozuměla nás o tom, zda bychom jej nepřevzali do vlastnictví za korunu. My jsme s tím souhlasili, tento objekt je dominantou obce a nechceme, aby kostel chátral," vysvětlil starosta Jiří Karas. Kostel Panny Marie Utěšitelky v Dalovicích, který vlastnila římskokatolická plzeňská diecéze, tak má jistotu, že nepřijde o střechu. Její polovinu už obec opravila a na tu druhou se nyní chystá. „Musíme improvizovat, sto tisíc nám přislíbil kraj a zbytek peněz musíme sehnat. Kostel je památka a nechceme o ni přijít," vysvětlil starosta Karas. Také Potůčky převzaly od církve kostel Navštívení Panny Marie do svého majetku. „Koupili jsme ho za korunu. Peníze na jeho opravu církev nemá a pro nás je dominantou obce. Nyní plánujeme opravu střechy," uvedl místostarosta Roman Jeníček. Velichov vlastní kostel Nanebevzetí Panny Marie už od roku 2008, kdy jej obci církev bezúplatně převedla. „Dáváme ho postupně dohromady a plánujeme opravu střechy," uvedla starostka Markéta Moravcová. Také další obce a města si kostely od církve přebírají a ani Karlovarský kraj se k těmto sakrálním památkám neotočil zády a jejich opravy finančně zatím stále podporuje. „Obnovu památek kraj podle mého nemůže posuzovat podle vlastníka, ale podle toho, jak to stav památky s ohledem na její historickou hodnotu vyžaduje," uvedl Petr Zahradníček (TOP09), náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče.

Jsou ale i objekty, které církev neprodává a nemá ani v úmyslu je převést na jiného vlastníka. Přesto i na jejich opravy jí chybí peníze. To je například kostel sv. Václava v Lokti, který patří Rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Podle faráře Jiřího Majkova dostali od Lokte stotisícovou dotaci. „Stará se ale i církev," zdůraznil farář. Ten si přesun kostelů na města vysvětluje tím, že ta lépe dosáhnou na dotace a kostely snáze opraví.

Autor: Ivana Kalinová

26.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Snímky z místa požáru na dálnici D6.
5

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti. Volit sem přišla i hejtmanka Jana Vildumetzová a ministr dopravy Dan Ťok.

Volební účast je zatím průměrná

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Karlovarský kraj – Pacienti v nemocnicích, senioři v Domovech důchodců, lidé, kteří mají adresu na magistrátu i vězňové, ti všichni, stejně jako ostatní voliči starší osmnácti let mohou v probíhajících volbách do Parlamentu České republiky volit.

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Jak zajišťuje městská policie bezpečnost občanů a jejich hlasů během voleb?

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení