Nechceš, nechoď, to včera říkali zástupci radnice v Rotavě na Sokolovsku lidem, kteří jsou zaměstnáni v rámci veřejných služeb. Už od ranních hodin se podle starostky města Ivy Kalátové ptali, dokdy musí do práce chodit.
Ústavní soud totiž tuto povinnost zrušil. A to s okamžitou platností. Veřejnou službu pro obce a města zdarma vykonávali lidé, kteří byli v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce po dobu delší než dva měsíce. Podle ústavních soudců šlo ale de facto o nucenou práci, která porušovala několik základních práv lidí. Pracovali totiž pod pohrůžkou, že z evidence úřadu práce budou vyřazeni a ztratí zabezpečení v nezaměstnanosti.
Podle starostky Kalátové je ale i řada takových lidí, kteří dál pracovat chtějí.

„S rozhodnutím Ústavního soudu nesouhlasím. Veřejná služba je a byla by dál prospěšná," uvedla. Poukázala na to, že díky veřejné službě se podařilo opravit hřbitov, zvelebit veřejnou zeleň, ale třeba i vymalovat městské byty. „Do dnešního dne využilo v Rotavě veřejnou službu 80 lidí. Uvidíme, co bude dál, ale pokud dojde ke zrušení veřejné služby, bude to jednoznačně krok zpět," dodala.

Úřad práce čeká

Podle karlovarského úřadu práce bylo od počátku letošního roku do veřejné služby zařazeno celkem 1 715 uchazečů o zaměstnání.
„V současné době vykonává veřejnou službu 899 uchazečů o zaměstnání. Do organizace této služby se od počátku letošního roku zapojilo 125 obcí a a organizací," uvedla Veronika Dankanicsová, vedoucí referátu trhu práce.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové Ústavní soud zrušil povinnou veřejnou službu na základě věcných výhrad, nikoli procesních. „Nejprve se tedy musíme se zněním nálezu detailně seznámit, abychom mohli rozhodnout, zda se pokusíme koncept veřejné služby nově nastavit s podmínkami, na které Ústavní soud odkazuje. V tuto chvíli je zřejmé, že rozhodnutí Ústavního soudu nabývá účinnosti až po jeho vydání ve Sbírce zákonů, do té doby se tedy zatím nic nemění," uvedla.

Obce: co bude dál?

Zatímco nezaměstnaní si většinou oddechli, obce a města řeší, kým nezaměstnané v práci nahradí. Veřejnou službu v Novém Sedle doposud vykonávalo přibližně čtyřicet lidí. „Vždy pro nás byli velikým přínosem. Pokud o ně skutečně přijdeme, budou nám při úklidu ve městě hodně scházet. Náhradu za ně žádnou nemáme. Zatím vyčkáváme, jestli bude veřejná služba skutečně zrušena, nebo bude fungovat s nějakou úpravou," reagoval Milan Bauman z Městského úřadu Nové Sedlo s tím, že ve středu ráno se na toto téma uskutečnila na radnici operativní schůzka, kde starosta začal hledat cesty, jak nastalou situaci řešit.

Více podrobností ve čtvrtečním vydání Karlovarského deníku.