Vedení Vojkovic by bylo rádo, kdyby se obec dále rozvíjela a přistěhovali se sem noví obyvatelé. Územní plán sice umožňuje výstavbu rodinných domů ve vybraných lokalitách jak ve Vojkovicích, tak i v přilehlém Jakubově, problém je ale v tom, že obec dané pozemky nevlastní. Ty jsou totiž stále majetkem státu. „Parcely spravuje Pozemkový fond. Čekáme, až je na obec převede.

Žádost leží na Pozemkovém fondu už tři roky, a stále se nic neděje. Dělá to na nás dojem, že obce jsou v těchto případech na posledním místě,“ stěžuje si vojkovický starosta Luboš Garaj. Stavební parcely se nacházejí nejen ve Vojkovicích, ale i Jakubově. Jak upřesnil starosta Garaj, jde vesměs o louky a pole, které dříve využívaly statky. „Chtěli bychom na nich postavit přibližně padesát rodinných domů,“ doplnil. Mluvčí Pozemkového fondu Michal Bureš má ale pro vedení obce dobrou zprávu.

Návrh na převod pozemků by totiž obec měla dostat nejpozději do konce července. „Návrh už máme připravený. Nyní se musí ještě pozemky důkladně prolustrovat a připravit k převodu,“ informuje Bureš. Jelikož parcely poslouží k výstavbě rodinných domů, dostanou je Vojkovice ze zákona od státu zdarma.