Předci švýcarského psychiatra a dobrodruha Bertranda Piccarda, hlavní hvězdy letošního festivalu Tourfilm (na snímku), měnili pohled na svět. Jeho děda Auguste první výstupem do stratosféry otevřel dveře moderní aviatice, otec Jacques pro změnu ponorem na dno Mariánského příkopu do hloubky 11 kilometrů, kde objevil život, přinutil vlády celého světa zastavit projekt zavážení neprobádaných hloubek radioaktivním odpadem. A Bertrand jde ve šlépějích obou. Jeho snahou je, aby se svět zamyslel nad důležitostí využívání ekologických technologií. Jejich možnosti chce prezentovat obletem světa v letadle poháněném výhradně sluneční energií.

Jakou roli sehráli ve vašich činech váš otec a dědeček?
Velkou. Ale ještě větší jejich přátelé, kteří k nám chodili. Byli mezi nimi cestovatelé, potápěči, pracovníci NASA, ochránci životního prostředí… Ti všichni mi ukázali, jak je život krásný v okamžiku, kdy se rozhodnete jej objevovat. Člověk má na výběr dvě možnosti: Buď žít a spoléhat se na zavedené stereotypy a dogmata, nebo jít krajinou plnou nejistoty a otazníků. Když chcete dosáhnout lepšího života ve světě, musíte přijmout nejistotu a pochyby.
V balonu Breitling Orbiter III jste společně s Britem Brianem Jonesem obletěl svět. Hodily se vám při přípravě projektu vaše zkušenosti z psychiatrie?
Výrazně mi pomohly při přípravě týmu. Když chcete mít dobrý tým, musíte přijmout odlišnosti každého jeho člena. Pokud se snažíte být stejný jako protějšek, a snažit se tak zamezit konfliktům, nefunguje to. Když dojde na krizovou situaci, zjistíte, že je protějšek jiný, než jste čekal.
Vědomě jsme se proto připravovali. Uvědomovali jsme si naše odlišné názory na různé věci. Když jsme se na něčem shodli, přešli jsme k jinému tématu. A když jsme zjistili rozpor, začali jsme diskutovat o tom, proč jej máme. V balonu jsme tak za celých více než 19 dní neměli jediný konflikt. Každý jsme toho druhého chápali. Škoda, že stejnou metodu nepoužívají všichni lidé. Namísto toho najít souznění prostřednictvím odlišností záměrně vytěsňují ty, kteří mají jiné názory.

Vaším dalším cílem je obletět svět v letadle poháněném výhradně sluneční energií. V jakém stadiu je projekt Solar Impulse? Kdy se chystáte na oblet?
Projekt Solar Impulse začal v roce 2003. Let chceme uskutečnit v roce 2014. Když chcete dokázat něco nemožného, chvíli to trvá…
Začínali jsme od absolutní nuly. Neměli jsme se o co opřít, něco takového nikdy nikdo nezkoušel: Letět bez paliva v letadle, které je velké jako Airbus 380 a váží jako malé auto. Všichni nám zpočátku říkali, že je to nemožné. A dnes? Máme prototyp letounu, se kterým jsme absolvovali let trvající 26 hodin. Zjistili jsme tak, že je projekt proveditelný.
Druhý letoun bude o trochu větší, větší bude i kokpit pilota tak, aby v něm mohl žít pět dní a pět nocí. Poprvé by měl vzlétnout v roce 2013. A o rok později chceme absolvovat let kolem Země.

Co bude po tom, až se vám to povede?
Dali jsme si za úkol demonstrovat, čeho všeho jsou schopné moderní technologie na poli úspory energií a využívání jejich obnovitelných zdrojů. Úspěch bychom pak využili k propagaci těchto technologií a jejich zavedení do praxe. Měl by přispět i ke změně v politickém rozhodování o energiích. Pokud totiž budeme plýtvat tak, jako doposud, povede to nejen ke zničení životního prostředí, ale i ekonomiky. Ceny fosilních paliv budou totiž postupně stoupat.

Máte tři dcery. Myslíte si, že v budoucnu půjdou ve vašich stopách?
Před deseti lety mi řekly: „Tati, už nikdy žádné rozhovory dávat nebudeme!” „Proč?” zeptal jsem se já. „Všichni se nás ptají, jestli budeme následovat tebe, dědečka a pradědečka. My jsme ale malé holky, a zatím nevíme. Uvidíme později.” Takže: Taky bych to rád věděl, ale zeptat se jich nemohu.