Optimismus se započetím nutné rekonstrukce této národní památkové budovy, na niž kraj sehnal 250 milionů i od Ministerstva kultury (sto milionů přislíbily Karlovy Vary a 200 milionů kraj), nyní kalí dosud nevyjasněné otázky.

A to zda pokračovat, či přerušit už vyhlášené výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce a vyřešit dispoziční řešení objektu. Jinými slovy, kým a jak budou lázně v budoucnu využity. Podle hejtmanky Jany Vildumetzové tak kraj zřídil dva expertní týmy, a to projektový a koncepční.

„Projektový tým bude mít na starosti dotační titul z Ministerstva kultury, které do konce března požaduje vyjádření o budoucím využití lázní, a také konečné rozhodnutí o výběrovém řízení, do něhož se přihlásilo sedm firem,“ vysvětlila hejtmanka Vildumetzová. Podle ní kraji hrozí, ať se rozhodne pro přerušení tendru, či jej dokončí, sankce. „Těm se asi nevyhneme,“ míní hejtmanka. Hejtmanství si musí vybrat menší zlo.

Koncepční tým zase bude řešit vnitřní dispozice Císařských lázní, tedy jejich koncepci. A i to bude oříšek, protože například Karlovy Vary uplatňují požadavek na to, aby v lázních měl své sídlo Karlovarský symfonický orchestr a k dispozici sál pro 650 návštěvníků. To by ale znamenalo probourání koupelen, proti čemuž se ostře postavili památkáři. „Požadavky Karlových Varů jsou nereálné, město musí slevit, jinak se dál nedostaneme,“ zdůraznila hejtmanka.

Ilustrační foto
Pro lyžování jsou nyní na horách ideální podmínkyKraj chce také začít s průzkumem trhu a vyhlásil poptávkové řízení po případných zájemcích, kteří by si zdejší prostory pronajali. Karlovy Vary se podle hejtmanky mohou přihlásit také, hejtmanství bude rovněž jednat se všemi profesními organizacemi, jako je Svaz léčebných lázní či Asociace hotelů. Kraj totiž Císařské lázně nechce využívat sám, protože by to znamenalo vysoké výdaje. Podle Vojtěcha Franty (Piráti), uvolněného krajského radního pro lázeňství a cestovní ruch, je kraj ve stadiu, kdy má slíbené finance na Ministerstvu kultury a nyní řeší, jakým způsobem si o ně požádat. „Ministerstvo po nás chce formulaci jasného využití ve velmi krátkém čase. Pro nás je to celkem závazek. Do března musíme mít zcela jasno. Takže se snažíme využití lázní naformulovat co nejrychleji, ale zároveň nechceme jít špatnou cestou. Vždycky máte na výběr: Tu snadnou, která bude na konci méně kvalitní a bude stát ročně více peněz, a pak tu složitější, kterou se chceme vydat také, jsou to tedy dvě linie. Tou jednou si připravujeme naši rezervní cestu, v té druhé chceme oslovit trh a zjistit, zda existují zájemci, kteří by v lázních provozovali zážitkové lázně, případně kliniku,“ doplnil Vojtěch Franta.

Rezerva je podle něj v současném projektu a v tom, že se kraji podaří naplnit Císařské lázně vlastními krajskými organizacemi. Ovšem do toho neustále vstupuje požadavek Karlových Varů, že finance, které má město alokovány na spoluúčast na Císařské lázně, budou podmiňovat vstupem KSO do lázní. A tím se celý projekt znovu navýšil o desítky milionů a rozdíl by musely uhradit Karlovy Vary. Podle primátora Petra Kulhánka (KOA), ale také krajského zastupitele o dalších krocích města u Císařských lázní musí rozhodnout zastupitelstvo na březnovém jednání. Například ale podle radního Riška (ČSSD) už ale bylo ústupků dost.

„Karlovy Vary se vzdaly této budovy ve prospěch kraje a trpělivě čekaly na jejich obnovu. Už sílí hlasy o tom, aby se objekt vrátil zpět městu, vždyť lázně zdobí znak města, tedy náš symbol,“ uvedl radní, který snahu kraje o opravu lázní označil za martyrium.

Ilustrační foto.
Stavbaři zhodnotili uplynulý rok a připravovali akce pro letošek