Kampaň Žijeme Londýnem končí svou prázdninovou přestávku a míří do Karlovarského kraje. Další zastávkou na její cestě jednotlivými regiony České republiky budou v pondělí 12. září Karlovy Vary. Dosud největší komunikační projekt Českého olympijského výboru seznamuje veřejnost s olympijskými idejemi, historií i přítomností největšího sportovního svátku a motivuje ji současně k aktivní podpoře českých reprezentantů na Hrách XXX. olympiády v Londýně 2012.

„Vzhledem ke střídání jednotlivých kontinentů nemusí Evropa v příštích dvaceti letech hostit letní olympijské hry. Londýn přitom leží téměř za rohem. Kampaní Žijeme Londýnem však chceme příznivce sportu nejen pozvat do dějiště her 2012, ale také jim připomenout olympijské tradice a ukázat, že respektování těchto ideálů může být i životní postoj. Karlovarský kraj byl vždy rodištěm vynikajících reprezentantů a úspěšných olympioniků. Stačí si připomenout jména lyžaře Lukáše Bauera, žokeje Josefa Váni, střelkyně Lenky Hykové i dalších sportovců – především hokejistů, lyžařů, basketbalistek, vzpěračů a zápasníků. Český sport má v tomto regionu svou bohatou základnu," připomíná Josef Dovalil, místopředseda Českého olympijského výboru.

VÝSTAVA S OSOBNOSTMI

Slavnostní premiéra kampaně Žijeme Londýnem, nad níž převzala záštitu Asociace krajů České republiky, se uskutečnila letos 24. května v Brně. Poté se představila v Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Olomouci i Hradci Králové a v pondělí 12. září ji přivítají na třídě T. G. Masaryka také Karlovy Vary. Její součástí bude putovní výstava unikátních velkoformátových fotografií připomínajících slavné okamžiky české sportovní historie a vzdělávací program pro žáky základních škol z Karlovarského kraje ve formě besedy s předními sportovci.

Kampaň Žijeme Londýnem se do Karlovarského kraje vlastně vrací v krátké době podruhé. Její předzvěstí byl už ve dnech 15.–17. června příjezd originálního anglického doubledeckeru vybaveného multimediální technikou, který postupně navštívil Ostrov nad Ohří, Sokolov a Mariánské Lázně.

„Domnívám se, že kampaň Žijeme Londýnem představuje pozitivní příklad propagace sportu v té nejvyšší a nejušlechtilejší podobě – prostřednictvím slavné olympijské historie i přítomnosti. Veřejnost si tak v rámci chystaných aktivit připomene největší úspěchy našich sportovců, pozná neopakovatelnou olympijskou atmosféru a dozví se aktuální novinky z přípravy českých reprezentantů. Další program se navíc zaměřuje na žáky základních škol – představí jim sportovní vzory, přispěje k budování pocitu národní hrdosti a motivuje je i k pravidelnému pohybu. To považuji za velice významný přínos k rozvoji sportu mládeže v našem regionu,“ uvádí Vratislav Emler, člen Rady Karlovarského kraje.

Ojedinělou výstavu olympijských fotografií pod širým nebem navštíví v pondělí 12. září od 10:30 hodin kromě oficiálních představitelů Karlovarského kraje, Českého olympijského výboru a dalších hostů také současní či bývalí špičkoví reprezentanti a úspěšní účastníci olympijských her. Jako sportovní zástupci západočeského regionu se objeví například sportovní střelec Jan Kůrka, olympijský vítěz z Mexico City 1968, a házenkář Vladimír Jarý, stříbrný z Mnichova 1972. Společně se zde setkají s nejmladší generací - žáky karlovarských základních škol - při malé autogramiádě.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer, stříbrný medailista z her v Turíně 2006 a dvakrát bronzový z Vancouveru 2010, právě 12. září končí soustředění na ledovci na Dachsteinu a nemůže se osobně zúčastnit, ale k podpoře kampaně se přihlásil: „Určitě je dobré připomenout veřejnosti, že historie českého sportu byla úspěšná a že současní čeští reprezentanti mají na co navazovat. Toto připomenutí je přínosné zejména proto mládež, která uvidí, jak bývalí, ale i současní špičkoví čeští sportovci začínali ve stejném věku a prostředí. To názorně ukazuje cestu, jak se dají dokázat velké věci - jen začít! "

„V každém případě považuji tuto kampaň za výborný nápad. Je dobře, že míří prostřednictvím všech svých aktivit za fanoušky přímo do regionů. Veřejnost si při ní znovu připomene nejen slavná jména českého sportu, ale setká se osobně také s předními reprezentanty a dozví se aktuální informace o londýnské olympiádě. Věřím, že se to projeví nejen v zájmu příznivců o olympijské hry, ale také o jejich návštěvu,“ říká stříbrný házenkář Vladimír Jarý.

„V naší době nic podobného této kampani neexistovalo. O olympiádách se sice hovořilo, ale fanoušci se na ně stejně většinou nedostali. Je dobře, že kampaň představuje olympijské hry už v předstihu, ačkoliv ten opravdový a stmelující pocit národní hrdosti stejně vyskočí až v okamžiku nějakého velkého úspěchu. To pak fandí všichni. Já startoval na dvou olympiádách a vzpomínky na ně patří k mým nejkrásnějším. Skvělá byla zejména atmosféra i to, že jsme se setkávali se sportovci z jiných disciplín,“ vzpomíná legendární hokejový útočník Bohuslav Ebermann.

SLAVNÁ HISTORIE NA FOTOGRAFIÍCH

Výstava velkých momentů českého olympismu bude nainstalována v Karlových Varech na třídě T. G. Masaryka od pondělí 12. září po dobu jednoho týdne. Tvoří ji sedmadvacet velkoformátových fotografií umístěných na osmi čtyřstranných prostorových panelech, přičemž každou fotografii doplňuje a do souvislostí uvádí příběh, který snímek provází.

Venkovní expozice začíná fotkou českých sportovců na slavnostním zahájení OH ve Stockholmu roku 1912 (tedy sto let před OH v Londýně 2012), kdy vůbec poprvé pochodovali s vlastní českou vlajkou, a končí nástupem na loňských zimních hrách ve Vancouveru, kde nese vlajku Jaromír Jágr. Nejstarší fotografie výstavy zachycuje Františka Jandu-Suka, vůbec prvního Čecha, jenž se umístil na olympijských stupních vítězů, když získal stříbrnou medaili v hodu diskem (1900). Další vzácné snímky ukazují například Emila Zátopka, Danu Zátopkovou či Věru Čáslavskou.

„Důraz je kladen zejména na snímky dynamické, ale také na fotografie zachycující emoce českých i slovenských olympijských vítězů a medailistů. Sportovce z Karlovarského kraje zastupuje lyžař Lukáš Bauer na fotografii z Vancouveru 2010,“ vysvětluje Josef Dovalil.

Zhruba dvě třetiny fotografií pocházejí z období 1992 až 2010, kdy mohlo hry přibližovat více českých fotografů – předtím to bylo spíš sporadické. Na výběru snímků v této expozici se významně podílel přední sportovní fotoreportér Jiří Koliš, kurátorem je výtvarný kritik Petr Volf. V rámci výstavy se v samostatném bloku představí i všech jedenapadesát vítězů olympijských her od roku 1924 do roku 2010, ať už reprezentujících Československo nebo Českou republiku.

Výstavu doplňuje stánek s olympijským oblečením společnosti Alpine Pro.