O licenci na provozování rozvodu tepla a teplé vody přichází chodovská firma Marservis. Rozhodl o tom Energetický regulační úřad, který již stanovil termín, kdy licence oficiálně končí. Jedná se o pátek 22. října. Od následujícího dne by měla pro patnáctitisícový Chodov dodávat teplo jiná společnost, nebo dokonce samo město.

Mnozí lidé jsou znepokojeni a obávají se nejhoršího, že by o teplo přišli úplně. „Jak bude zajištěna dodávka tepla na následující období?“ ptá se konkrétně Petr Horáček z Chodova.

„Ano, bude vám teplo a umyjete se teplou vodou. I když situace není vůbec jednoduchá, tak Marservis, pokud tedy bude moci, nikdy nedopustí, aby byla z jeho viny dodávka jakéhokoli média přerušena. Ano, město i regulační úřad udělaly krok, který zřejmě učinit měly. Podle mého názoru však trochu ukvapeně,“ reagoval zastupitel a současně zaměstnanec Marservisu Jan Sinkule.

„Od regulačního úřadu jsme dostali dopis, ve kterém nás informují, že Marservisu odnímají licenci. Na základě toho jsme již oslovili Karlovarskou teplárenskou, aby na dobu dvanácti měsíců zajistila dodávku tepla v našem městě,“ prohlásil starosta Chodova Josef Hora.

A proč Marservis o licenci přichází? „Důvodem je to, že společnost přestala splňovat podmínky pro udělení licence na základě rozhodnutí Krajského soudu v Plzni o tom, že smlouva o nájmu teplofikačního zařízení v Chodově je neplatná,“ vysvětlila mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jarmila Lehnerová.
Karlovarská teplárenská potvrdila, že je schopná v Chodově tepelné hospodářství provozovat.

„Odběratelé by tuto změnu neměli nijak poznat, co se týče kvality a plynulosti dodávky tepla,“ uvedl ředitel firmy Roman Miarka. Jelikož se blíží konec roku, musejí lidé v Chodově počítat s přepočítáním ceny tepla pro konečného odběratele. Ta se stanovuje k 1. lednu.

„V tomto případě jde o určení ceny nakupovaného tepla od Sokolovské uhelné. Případná úprava tedy nebude na základě výměny dodavatele, ale změny nákladů na pořízení a rozvod,“ doplnil Miarka.

Podle Sinkuleho však určení třetího provozovatele nebude tak snadné. „Tady musí být stanoven nájem za majetek. Které straně jaký díl patří, jsme však doposud neurčili. Já mám tedy obavu, že jednání a rozhodnutí nebudou tak rychlá, jak si asi všichni představujeme,“ zdůraznil Sinkule. Vyjádření jednatele Marservisu Petra Filipčíka se redakci Deníku nepodařilo získat. Byl v zahraničí a rozhovor poskytne v pátek. Dle zjištěných informací se nyní firma radí s právníky, jak dále postupovat.