Radní karlovarského magistrátu Petr Bursík (ODS), který je obžalován v kauze zmanipulování veřejných zakázek v CzechTourism, nabídl mateřské ODS svou rezignaci. Ta se za něj ale postavila a jeho návrh odmítla. "Místní rada ODS Karlovy Vary (MR ODS) projednala aktuální posun ve věci Petra Bursíka a zůstává konzistentní ke svému již dříve přijatému názoru. Tak, jak zaujala stanovisko v případě sdělení obvinění, i v případě podané obžaloby vyčká na pravomocné rozhodnutí nezávislého soudu a jeho posouzení celého případu. Do té doby bude respektovat presumpci neviny," uvedl Tomáš Gosser, regionální manažer ODS. Podle místní ODS se projednávaná věc týká dotace na volnočasovou sportovní akci a není spojená s výkonem volené funkce Petra Bursíka jako karlovarského zastupitele.
"Podle řady dostupných informací nedošlo k žádnému osobnímu prospěchu Petra Bursíka. Je pro nás důležité, zda a jak bude posouzena společenská nebezpečnost jednání, které mu je kladeno za vinu, a podle toho vyvodíme důsledky. Věc je prošetřována již čtyři roky a jsme rádi, že již snad bude v brzké době i ukončena," dodal Grosser. Své rozhodnutí projedná Místní rada ODS se svými koaličními partnery, tedy s ANO a Karlovaráky.
Podle poslance Parlamentu České republiky Jana Bureše (ODS) se obvinění podle jeho informací netýká působení Petra Bursíka na karlovarském magistrátu a z obvinění vyplývá, že se neměl nijak obohatit. "Nešlo o korupci ve veřejných zakázkách, proto jsem se dotázal místního sdružení ODS v Karlových Varech jak se k tomu staví "domovská" organizace Petra Bursíka. Bylo mi sděleno, že Petr Bursík nabídl svou rezignaci. Místní sdružení podrobně celou věc probrala a dospělo k závěru, že rezignaci nepřijímají. Předpokládám, že mají více informací a tak to i v tomto kontextu beru na vědomí," uvedl poslanec Bureš.

Opačný názor ale zazněl od opoziční Karlovarské občanské iniciativy (KOA), SPD i Pirátů. "Ve vedení města by neměl být člověk, který je obžalovaný v korupční kauze. V minulosti například i politici obžalovaní v kauze ROP Severozápad odstoupili ze svých exekutivních funkcí. ODS by měla vybrat jiného kandidáta, který není v takovém hledáčku policie," uvedli v prohlášení Piráti. "Pověsti a prestiži města příliš neprospívá, pokud je jeden z členů městské rady obžalovaný. Myslíme si proto, že by bylo vhodné po dobu, než se vše vyjasní (tedy než skončí soudní řízení), aby pan Bursík nabídl svou funkci uvolněného radního k dispozici," stojí ve vyjádření KOA.
Poslankyně Parlamentu České republiky Karla Maříková (SPD) byla ještě striktnější. "Pan Bursík by měl rezignovat a pokud tak neučiní sám, tak by ho měla odvolat ODS. Ve vedení města nemá co dělat," zdůraznila. Názor hnutí ANO, o který Deník zažádal, zatím není k dispozici, protože jej do uzávěrky neodeslalo.

Ovlivnění zakázek za zhruba 27 milionů korun vyšetřovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu kteří v září 2019 obvinili deset lidí a další dva začali stíhat později. Obžalovaný radní Petr Bursík měl podle policie poslat peníze jako dotaci za sportovní akci.
Už v roce 2019 se Bursík pro Deník vyjádřil s tím, že vyšetřování police je vedeno ve věci, která nesouvisí s výkonem jeho politického mandátu jako náměstka či zastupitele, ani s výkonem jeho civilní profese. "Nezískal jsem žádný osobní majetkový prospěch a nejsem si vědom toho, že bych tímto svým jednáním někomu způsobil újmu. Mohu pouze sdělit, že nespadám do kategorie tak zvaných hlavních obviněných,“ sdělil tehdy.