Radní karlovarského magistrátu Petr Bursík (ODS), který je obžalován v kauze zmanipulování veřejných zakázek v CzechTourism, nabídl mateřské ODS svou rezignaci. Ta se za něj ale postavila a jeho návrh odmítla. "Místní rada ODS Karlovy Vary (MR ODS) projednala aktuální posun ve věci Petra Bursíka a zůstává konzistentní ke svému již dříve přijatému názoru. Tak, jak zaujala stanovisko v případě sdělení obvinění, i v případě podané obžaloby vyčká na pravomocné rozhodnutí nezávislého soudu a jeho posouzení celého případu. Do té doby bude respektovat presumpci neviny," uvedl Tomáš Gosser, regionální manažer ODS. Podle místní ODS se projednávaná věc týká dotace na volnočasovou sportovní akci a není spojená s výkonem volené funkce Petra Bursíka jako karlovarského zastupitele.

"Podle řady dostupných informací nedošlo k žádnému osobnímu prospěchu Petra Bursíka. Je pro nás důležité, zda a jak bude posouzena společenská nebezpečnost jednání, které mu je kladeno za vinu, a podle toho vyvodíme důsledky. Věc je prošetřována již čtyři roky a jsme rádi, že již snad bude v brzké době i ukončena," dodal Grosser. Své rozhodnutí projedná Místní rada ODS se svými koaličními partnery, tedy s ANO a Karlovaráky.

Podle poslance Parlamentu České republiky Jana Bureše (ODS) se obvinění podle jeho informací netýká působení Petra Bursíka na karlovarském magistrátu a z obvinění vyplývá, že se neměl nijak obohatit. "Nešlo o korupci ve veřejných zakázkách, proto jsem se dotázal místního sdružení ODS v Karlových Varech jak se k tomu staví "domovská" organizace Petra Bursíka. Bylo mi sděleno, že Petr Bursík nabídl svou rezignaci. Místní sdružení podrobně celou věc probrala a dospělo k závěru, že rezignaci nepřijímají. Předpokládám, že mají více informací a tak to i v tomto kontextu beru na vědomí," uvedl poslanec Bureš.

Ilustrační foto.
Smartwings omezuje počet letišť. Možná to povzbudí konkurenci, míní ředitelka

Opačný názor ale zazněl od opoziční Karlovarské občanské iniciativy (KOA), SPD i Pirátů. "Ve vedení města by neměl být člověk, který je obžalovaný v korupční kauze. V minulosti například i politici obžalovaní v kauze ROP Severozápad odstoupili ze svých exekutivních funkcí. ODS by měla vybrat jiného kandidáta, který není v takovém hledáčku policie," uvedli v prohlášení Piráti. "Pověsti a prestiži města příliš neprospívá, pokud je jeden z členů městské rady obžalovaný. Myslíme si proto, že by bylo vhodné po dobu, než se vše vyjasní (tedy než skončí soudní řízení), aby pan Bursík nabídl svou funkci uvolněného radního k dispozici," stojí ve vyjádření KOA.

Poslankyně Parlamentu České republiky Karla Maříková (SPD) byla ještě striktnější. "Pan Bursík by měl rezignovat a pokud tak neučiní sám, tak by ho měla odvolat ODS. Ve vedení města nemá co dělat," zdůraznila. Názor hnutí ANO, o který Deník zažádal, zatím není k dispozici, protože jej do uzávěrky neodeslalo.

Na místě tragédie se objevily svíčky a květiny. Pošta zůstává až do středy 27. září zavřená.
Zavražděná pošťačka měla tři děti. Pachatel havaroval na D6 s postřelenou hlavou

Ovlivnění zakázek za zhruba 27 milionů korun vyšetřovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu kteří v září 2019 obvinili deset lidí a další dva začali stíhat později. Obžalovaný radní Petr Bursík měl podle policie poslat peníze jako dotaci za sportovní akci.

Už v roce 2019 se Bursík pro Deník vyjádřil s tím, že vyšetřování police je vedeno ve věci, která nesouvisí s výkonem jeho politického mandátu jako náměstka či zastupitele, ani s výkonem jeho civilní profese. "Nezískal jsem žádný osobní majetkový prospěch a nejsem si vědom toho, že bych tímto svým jednáním někomu způsobil újmu. Mohu pouze sdělit, že nespadám do kategorie tak zvaných hlavních obviněných,“ sdělil tehdy.