VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochrana před povodní není dostatečná, bojí se Hroznětínští

Hroznětín – Zátopová oblast přidělává městu starosti jak o bezpečnost, tak z hlediska rozvoje.

13.8.2010 1
SDÍLEJ:

Říčka Bystřice v Hroznětíně protéka intravilánem města. To přináší městu problémy s rozvojem i ohrožuje majetek lidí.Foto: DENÍK/Jakub Kopřiva

Povodně opět zahrozily a řadě obcí přidělaly obrovské starosti. V zátopové oblasti leží také Hroznětín na Karlovarsku. Ten naštěstí povodně minuly, ale i tak lidé bydlící v blízkosti říčky Bystřice nemají dobré spaní.

„Velice nás mrzí, že se na ochranu obcí a měst příliš nemyslí a stát nad touto problematikou celkem přivírá oči. My osobně už se o nějaké řešení snažíme několik let. Proto také chápeme, jak to mají zatopené obce těžké, a rozhodli jsme se přispět na povodně sto tisíci korunami,“ říká starosta Hroznětína Jaroslav Rovný. „Celé roky se porcují medvědi na nejrůznější věci, ale ochrana obcí před povodněmi se podle mě zanedbává,“ dodal Rovný.

Podle něj velký zájem o řešení problémů neprojevují ani poslanci. „My se lokalitou v zátopovém území zabýváme od roku 2006 a nikdo z nich nikdy neprojevil zájem se o tyto věci zajímat či nám nabídnout konkrétní pomoc. Je to smutné, že se na tyto věci zapomíná,“ postěžoval si starosta Hroznětína.

Podle něj však obce a města jen nečekají a zoufale neprosí o pomoc stát. „To rozhodně ne, snažíme se také podnikat určité kroky, jednat s Povodím Ohře a shánět peníze. Náš roční rozpočet je ovšem 20 milionů korun a náklady na pořádnou ochranu by byly tak dvakrát třikrát větší. Alespoň jsme se tedy s okolními obcemi dohodli na nákupu monitorovacího zařízení, které by nás před velkou vodou varovalo, a chceme také udělat speciální valy, které by majetek a zdraví lidí pomáhaly ochránit. Nás naštěstí ty nejhorší záplavy a neštěstí minuly. Ale nikdy nemůžeme odhadnout, jaké záplavy přijdou příště,“ nastínil plány Rovný.

Pro Hroznětín je intravilán města v zátopovém území nepřijemný i z dalšího důvodu. „Brzdí to rozvoj města. Za prvé se zde nedají stavět nové domy a za druhé pojišťovny nechtějí zdejší objekty pojišťovat. Proto se sem nikdo moc nehrne a navíc kdyby se skutečně stalo něco vážného, tak lidé nedostanou nic a musejí doufat v charitu a podobnou pomoc. Rozhodně to však nevzdáme a budeme se snažit i nadále situaci řešit. Pro další rozvoj města je to totiž velmi důležité,“ nastínil starosta.

Podle Jana Svejkovského, mluvčího Povodí Ohře, však není situace tak jednoduchá.

„V případě protipovodňové ochrany je potřeba, aby měly o ni zájem obce a snažily se i sehnat potřebné prostředky. My řešíme a opravujeme škody hlavně na našem majetku. Můžeme samozřejmě obcím poradit a řešit s nimi situaci, ale zároveň není v našich možnostech vše financovat,“ řekl Svejkovský.

„Zároveň je také nutné pracovat na těchto věcech bez emocí a jednat globálně s ohledem na ostatní města a obce. Kdyby se například někde tok Bystřice rozšířil, mohlo by to naopak způsobit závažné problémy jinde,“ uzavřel mluvčí Povodí Ohře.

Autor: Jan Havelka

13.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Ten, kdo tě miloval. Filmaři řeší s Vandou Kalinovou temná tajemství

Česko zpívá koledy.

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Švagři ovládli českou slamovou scénu

Sokolov – V pražské MeetFactory se uskutečnilo finále Mistrovství ČR ve slam poetry (specifický styl básnického přednesu, jehož podoba není přesně ukotvena jasnými pravidly, v principu ale platí, že přednes musí být natolik sugestivní, jímavý či zábavný, aby dosáhl největšího ohlasu v publiku).

Kino v Chodově promítá ve vylepšené 3D technologii

Chodov – Návštěvníci chodovského kina v Kulturním a společenském středisku (KASS) si od uplynulého pátku mohou užít kvalitnějšího filmového zážitku.

Napadli ho policisté. Mluvil s médii, tak nesmí do spisu

Karlovy Vary, Plzeň – Žádným trestem, ale stížností na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v Plzni zatím pokračuje tříměsíční vyšetřování dvou policistů, kteří v Plzni koncem září brutálně napadli řidiče z Karlových Varů a bez toho, aniž by se legitimovali policejními odznaky jej častovali vulgárními nadávkami a mířili na něj pistolí.

Pánská hudební jízda v nejdeckém Klubíčku

Nejdek - Byla velká škoda, že se do nejdeckého kulturního domu v páteční večer nehrnuly davy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT