Z nich veřejnost vybere hlasováním na stránkách www.zivestudanky.cz jednu vítěznou studánku, která se následně dočká odborné renovace. V Karlovarském kraji mohou lidé hlasovat pro studánku U Knapárny v Rudné u Nejdku, Bočskou studánku v Boči nedaleko Stráže nad Ohří a Barochovu studánku v Pramenech. Hlasování probíhá do 31. července.

Studánky jako volně přístupný zdroj vody mají na českém území mnohasetletou historii a tradici. Ještě ve druhé polovině minulého století se jejich počet na našem území odhadoval až na deset tisíc. V současnosti jich uvádějí statistiky Národního registru pramenů a studánek (NRPS), už jen méně než pět tisíc a právě do obnovy tohoto bohatství se nyní vrhá společnost Toma spolu s Českým svazem ochránců přírody.

„Vylidnění pohraničí, úprk lidí do měst a obecně moderní a uspěchaná doba měla za následek, že o mnoha někdejších studánkách ani nevíme, protože nejspíše zpustla či úplně zanikla,“ vysvětlil Libor Ambrozek, předseda Českého svazu ochránců přírody. Celý projekt odstartoval s koncem letošního května. Poslední květnový den je totiž každoročně věnován starodávné tradici otvírání studánek.

„Záchrana studánek může na první pohled působit jako cosi minoritního, co si nezaslouží takovou pozornost. Což je ale velký omyl. Studánky mají jako volně přístupný zdroj vody na českém území mnohasetletou historii a tradici a jsou rovněž důležitou součástí místních ekosystémů. Spolupráci na projektu Živé studánky jsme proto rádi uvítali,“ dodal Ambrozek.

V příštím roce by měl výběr a renovace studánek pokračovat i v dalších krajích České republiky.