Během následujících měsíců je musejí postupně rozebrat a zrestaurovat. Následně se kamna stanou ozdobou Muzea Cheb. Dosud byla k vidění v prostorách chebského hradu. Restaurování kamen vyjde na 1,2 milionu korun.

„Zrestaurování je rozděleno do čtyř částí. Nejdříve musejí odborníci kamna citlivě rozebrat, následně je převezou do ateliéru, kde jednotlivé díly očistí, znovu dobarví a doplní chybějící části,“ uvedla ředitelka Muzea Cheb Martina Kulová.

Pokračovat budou odborníci konzervací kamen a konečnou instalací v nově připravované expozici chebského muzea. „Máme před sebou náročnou práci. I když kamna vypadají na první pohled dobře, tak některé postavičky, které jsou na kachlových kamnech vytvořené, mají uražené hlavičky a na některých místech chybí i glazura,“ řekl Michal Raušer z Ateliéru restaurování kachlových kamen restaurátorky Sylvy Antony Čekalové. „Problém je také uvnitř tohoto nádherného díla, a sice v tom, že ho někdo v minulosti zalil cementovou maltou,“ poznamenal odborník. Restaurátoři tak začnou nejdříve rozrušovat pevné spáry mezi jednotlivými kachli. Později budou pokračovat k demontáži vnitřní cihlové vyzdívky.

Ilustrační foto.
Lesy dostaly další miliony