Zařízení SPECT/CT Symbia Intevo 2 od firmy Siemens kombinuje dvě zobrazovací metody a přinese pacientům vyšší kvalitu vyšetření. “Jde o spojení dvou odlišných technologií výpočetní tomografie, neboli CT, kdy v zásadě jedna eliminuje nedostatky té druhé,“ vysvětluje David Bracháček, člen představenstva Karlovarské krajské nemocnice.

Přestože se jedná o dvě výpočetní tomografie v jednom, každá funguje trochu jinak. První z nich, známá pod zkratkou CT, je radiologická vyšetřovací metoda, která pomocí rentgenového záření umožňuje neinvazivní zobrazení vnitřních orgánů a tkání člověka s vysokou rozlišovací schopností. Druhá, označovaná jako SPECT, pracuje místo rentgenového záření na základě aplikace radiofarmaka. Při ní je do pacienta vpraven roztok obsahující radioaktivní látku. Tomograf následně zachytává fotony záření, a na základě jejich zpracování umožňuje rekonstrukci řezů tkání v různých rovinách včetně 3D zobrazení. “Ta nukleární část je v zásadě stejná, a má obdobné obrázky jako dosavadní gamakamera, nicméně v mírně lepší kvalitě,“ uvedl Jan Valeš, primář oddělení nukleární medicíny Nemocnice v Karlových Varech. “Pro nás je nejdůležitější nadstavba CT a fúze obrazu, což vede k výrazně lepšímu prostorovému zobrazení nálezu,“ podotkl.

Ilustrační snímek
V krušnohorských skiareálech je lyžování, jaké dlouho nebylo

Jeho slova jsou dobrou zprávou především pro kardiaky a onkologicky nemocné, kteří tvoří převážnou část ze 4,5 tisíce ročních pacientů oddělení nukleární medicíny. To je jediným pracovištěm svého druhu v kraji.

“Je několik typů vyšetření, ke kterým bude nové SPECT/CT sloužit. Největší objem z nich ale tvoří vyšetření kardiologických a onkologických pacientů,“ říká primář Valeš. U kardiologické části jde podle Valeše o zjištění funkční významnosti zúžení věnčitých tepen, na základě kterého se rozhoduje zda se bude onemocnění řešit intervenčně, nebo ne.

„U onkologických vyšetření jde hlavně o posouzení přítomnosti a případného rozsahu metastatického postižení kostí. A i v tomto případě se na základě výsledku vyšetření rozhoduje o další léčbě,“ poznamenal Valeš.

Pacienti nemocnice tak budou v obou případech profitovat z vysoké přesnosti zobrazení, které umožní zefektivnit jejich případnou léčbu. Za tento nárůst kvality Karlovarská krajská nemocnice zaplatí více než 22 milionů korun.

“Naštěstí vše nebude z rozpočtu nemocnice. Podařilo se nám uspět s žádostí o dotační prostředky z fondů Evropské unie,“ dodal Bracháček. Konstatoval, že pacienti tak získají díky penězům z EU přístup k další špičkové medicínské technologii. “Z Integrovaného regionálního operačního programu tak bude uhrazena kompletní pořizovací cena přístroje, což je více než šest milionů korun včetně DPH. Pozáruční servis na pět let v ceně více než šest milionů korun pak uhradí ze svého rozpočtu nemocnice,“ dodal Bracháček.

Vážná dopravní nehoda u Olšových Vrat.
Hasiči z vozidla vyprošťovali zaklíněnou osobu

Podle Bracháčka přitom zakoupené SPECT/CT není jediným špičkovým přístrojem, který bude nově sloužit pacientům. Karlovarská krajská nemocnice se totiž uchází i o další dotační prostředky a v nákupech nového přístrojového vybavení chce pokračovat také v letošním roce.