Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odměny úředníků? Přísně tajné!

Karlovy Vary - Tyto informace odmítl zveřejnit jak Krajský úřad Karlovarského kraje, tak magistrát

2.8.2011 10
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Przcezcek

Jaké odměny berou vedoucí odborů Krajského úřadu Karlovarského kraje a karlovarského magistrátu, tedy TOP managementu krajské a městské správy, to se lidé nedozvědí. Žádosti o zveřejnění odměn úředníků včetně tajemníka a ředitele tyto úřady odmítly. Jejich příjmy podléhají podle názoru krajského úřadu i magistrátu ochraně osobních údajů a jejich zveřejnění by navíc nebylo etické.

Přestože podle závěru Nejvyššího správního soudu základní osobní údaje o osobách, kterým byly poskytnuty veřejné prostředky, mají být sděleny i přesto, že jsou jinak chráněny předpisem o ochraně osobních údajů.

„Za první pololetí letošního roku vyplatil Krajský úřad Karlovarského kraje odměny svým zaměstnancům, a to včetně ředitele krajského úřadu, v celkové výši čtyři miliony tři sta sedmdesát sedm tisíc sto korun. Zveřejňování odměn jednotlivců či skupin úředníků nepovažujeme za etické a mohlo by ovlivnit vzájemné pracovní vztahy,“ tlumočila stanovisko vedení kraje Jana Pavlíková, krajská mluvčí. Doplnila, že každá navržená odměna byla zdůvodněna nadřízeným konkrétního úředníka.

Vedení karlovarského magistrátu argumentovalo tím, že výše platů a odměn jeho jednotlivých zaměstnanců není oprávněno zveřejnit.

„Jedná se o zákonem chráněné osobní údaje,“ zdůraznil mluvčí Jan Kopál. Magistrát se brání tím, že k výroku Nejvyššího správního soudu, podle něhož jsou tyto údaje veřejné, vydal Úřad pro ochranu osobních údajů následně stanovisko, v němž uvádí, že se jedná o osobní údaje podléhající ochraně, která vyplývá jak z práva na ochranu soukromí zakotveného v Ústavě České republiky, tak ze Směrnice Evropského parlamentu o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů. „Úřad pro ochranu osobních údajů jako orgán dozoru upozorňuje, že neoprávněné zveřejňování osobních údajů je připraven sankcionovat, a doporučuje bránit se podáním ústavní stížnosti,“ doplnil mluvčí.
Podle právníků má ale veřejnost na tyto informace právo.

„Výše platů není rozhodně zákonem chráněný osobní údaj. Vaše snaha o napsání článku o odměnách pro vedoucí úředníky je naprosto legitimní,“ uvedl advokát Jiří Petrů z právnické kanceláře, která spolupracuje s Deníkem.

Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím, upozornil, že pokud Úřad pro ochranu osobních údajů odmítá rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, pak jde o partyzánskou a drzou akci. „O právu rozhoduje soudní moc, nikoliv exekutivní. Výklad Úřadu na ochranu osobních údajů je blábolivé stanovisko, pro laickou veřejnost nesrozumitelné. Zabývá se v něm pouze teoretickou otázkou plošného zveřejňování odměn. O to ale nejde. Média se dotazují na odměny nejvyššího úřednického managementu. A proč chtějí tyto informace? Účelem je to, že určité elity si z veřejných peněz přidělují vysoké odměny navzájem. To vše z našeho koláče, a ještě ochuzují o peníze úředníky na referentských pozicích,“ uvedl Kužílek. Dodal, že například ve Zlíně to byl právě Úřad pro ochranu osobních údajů, který ve sporu o podání informací o poskytnutí odměn zdejšího vysokého úředníka konstatoval, že žádost je oprávněná a výše odměn se musí zveřejnit. „Množství rozsudků v této problematice se spíše přimyká názoru Nejvyššího správního soudu, že veřejnost má na tyto informace právo,“ doplnil.

Jste pro zveřejnění odměn úředníků?

Tomáš Hybner (ČSSD)
karlovarský a krajský
uvolněný zastupitel

Podle mých informací to zákon neumožňuje. Který? Myslím, že o odměnách úředníků. A podle toho bych se řídil. Vždyť my neznáme ani platy a odměny zaměstnanců příspěvkových organizací města. Jsem pro, aby své příjmy zveřejňovali politici, to je namístě, ale tohle by byl bič na úředníky.

Petr Kulhánek (KOA)
primátor Karlových Varů

Respektuji výklad tajemníka Kaválka, že odměny pro úředníky mi nepřísluší vědět. Je to tedy věcí tajemníka magistrátu. Ten má tyto kompetence a já mu důvěřuji, jak jsou odměny pro úřednický TOP management magistrátu rozděleny.
Předpokládám, že se tak děje podle jeho nejlepšího svědomí a vědomí.

Jiří Kotek (ALTERNATIVA)
karlovarský a krajský
zastupitel

Poskytování informace o platech zejména vyšších úředníků pokládám za samozřejmé. Vždyť hovoříme o veřejných penězích! Že je jejich tabuizování škodlivé, ukázalo to, že se v poslední době bez kontroly doslova utrhly z řetězu – jsou dramaticky vyšší než výdělky normálních zaměstnanců i malých živnostníků.

Vlastimil Balcar (ODS)
karlovarský zastupitel

Na tuto tematiku bohužel existují různé právní názory. Na výsledku se nemohou shodnout ani špičkoví advokáti a stále se to probírá a řeší. Je přinejmenším s podivem, že v této republice se tak dlouho řeší podobná banální záležitost, jako zveřejnění odměn úředníků. Možná to něco signalizuje o dokonalosti našich právních norem.

Autor: Ivana Kalinová

2.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Futsal: Veteráni z Fut Fetu porazili mladíky karlovarské Slavie

Ilustrační foto

III. třída: Sadov přestřílel tým Útviny a posunul se na druhé místo

Akční Vladař podpoří místní projekty stovkami milionů

Karlovarsko - Po několikaletém úsilí má Místní akční skupina (MAS) Vladař schválenou strategii komunitně vedeného rozvoje. Jde o moderní trend v podpoře rozvoje venkovských oblastí a využití principu plánování tak zvanou metodou Leader.

Bečovu se víkend nepovedl, inkasoval 20 gólů

Karlovarsko – Nepovedený víkend. Ten si ´užili´v okresním přeboru fotbalisté bečovského Slavoje, kteří měli na programu hned dvě utkání.

Dealeři měli doma kilo „marjány“

Karlovarsko - Téměř jeden kilogram marihuany objevili kriminalisté při domovní prohlídce u dvou drogových dealerů, šestatřicetiletého muže a stejně staré ženy.

Naši prvňáci v Karlovarském deníku: představíme prvňáčky ZŠ Dalovice

Karlovarsko - Ve středu 18. října najdete v Karlovarském deníku prvňáky ze ZŠ Dalovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení