Souhlasíte, aby město Karlovy Vary zakázalo provozování loterií a sázkových her na celém svém území? Tak zní dotaz na petici, kterou od včerejšího dne mohou podepsat všichni Karlovaráci. Pokud se vysloví kladně, pak podpoří návrh na konání místního referenda v Karlových Varech. Stačí čtyři tisíce podpisů a karlovarské zastupitelstvo bude muset podle zákona referendum o hazardu vyhlásit.

„Už na letošním červnovém zastupitelstvu jsem se snažil, aby město referendum k hazardu vyhlásilo. Naše město je hernami zcela zamořeno, na jednoho občana připadá padesát hracích přístrojů. Nepomohla ani regulace heren na třicet čtyři, kterou zastupitelstvo schválilo. Neprošel také můj návrh na zákaz hazardu. Přitom jsou Karlovy Vary třetím nejpostiženějším městem v republice," zdůvodnil petici opoziční zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA), zmocněnec přípravného výboru. „Snažili jsme se vyhovět všem zákonným požadavkům a lidem položit srozumitelnou a jasnou otázku. Inspirovalo nás například referendum v Plzni," uvedl Tomáš Jungwirth, stážista brněnského ekologického servisu, který je pro neziskovky v boji proti hazardu odborným garantem.

Podle primátora Kulhánka (KOA) je regulace hazardu v Karlových Varech dostatečná. „Šlo o kompromisní řešení. Počet heren jsme snížili o dvě třetiny. Vím, že nulová regulace by byla lepší, ale příjem z provozování loterií a sázkových her do rozpočtu města není nezanedbatelný. Tyto peníze pak rozdělujeme do kulturní, sportovní a sociální sféry," uvedl.

S tím ale nesouhlasí Jiří Kotek. „Jak drahá je ta stokoruna? Kolik je za ní utrpení a zadlužených rodin? Jsou to silné příběhy. Je to paradox. Peníze gamblerů patří jejich dětem, ne bednám, které stejně nejde porazit."

Pokud by organizátoři petice čtyři tisíce podpisů získali, pak by požadovali, aby zastupitelstvo vyhlásilo referendum v době konání předčasných parlamentních voleb, tedy letos 25. a 26. října. „Náklady by tak byly minimální, odhadujeme dvě stě tisíc korun. Jinak by referendum vyšlo na čtyři sta tisíc," vysvětlil Kotek. Petice je už nyní ke stažení na internetu (KV-referendum.webnode.cz) nebo je možné listinu podepsat přímo v bufetu Bašta Fidli na třídě Davida Bechera. „Připraveno máme ještě dalších patnáct podpisových míst. Jde o svobodné rozhodnutí každého občana. Ať veřejnost sama rozhodne, zda referendum k hazardu chce, či ne," doplnil Kotek.