Odblokovat patovou situaci v krajských koaličních jednáních. O to se nyní snaží koalice ODS a KDU-ČSL s podporou Strany soukromníků v Karlovarském kraji. Podle lídra této kandidátky Karla Jakobce (ODS) koalice přerušuje jednání s vítězným hnutím ANO a vstoupila do jednání se STAN, Piráty, hnutím Místní SNK1 – Starostové našeho kraje a částí VOK. Ti mají nyní dohromady 21 mandátů, zatímco vítězné ANO by s koalicí ODS a KDU-ČSL a několika dalšími členy jiných stran a hnutí disponovalo 20 mandáty. Pokud se tedy ODS a lidovci od ANO „trhnou“, pak by vítězné ANO skončilo v opozici.

ODS A KDU-ČSL PŘERUŠILY JEDNÁNÍ S ANO

„S ohledem na prodlužující se jednání o koalici v kraji se koalice ODS a KDU-ČSL s podporou Strany soukromníků rozhodla přerušit jednání o sestavení většinové koalice s vítězem voleb ANO. Přestože jsme se po celou dobu snažili udržet politickou kulturu na vysoké úrovni a ctít vítěze voleb, situace nastavená dalšími politickými stranami zatím neumožňuje toto řešení,“ uvedl Karel Jakobec. ODS a KDU-ČSL proto přijaly výzvu k jednání koalice STAN a Pirátů, kterou podporuje v tuto chvíli 21 budoucích zastupitelů. „Není ale nejdůležitější shromáždit početní většinu 23 mandátů. Neméně důležitým úkolem jakékoli vládnoucí koalice bude nalézt i programovou shodu a postavení funkčního modelu spolupráce,“ doplnil Jakobec. Do vyjednávání podle něj vstupuje jako koalice ODS a KDU-ČSL s podporou Strany soukromníků a jejich navrhované řešení je podporováno i Karlovaráky Václavem Skuhravým, Jiřím Brdlíkem a Jitkou Pokornou zvolenou za SNK1. „Naše vyjednávací platforma tedy zastupuje sedm zastupitelských mandátů. S ohledem na možnost prosazení našeho programu vstupujeme i do tohoto jednání s požadavkem na nominaci kandidáta na hejtmana a odpovídající zastoupení v budoucím koaličním modelu,“ zdůraznil Karel Jakobec.

Uskupení „21“ oceňuje, že ODS/KDU-ČSL využilo nabídku k diskusi o sestavení většinové krajské koalice,a váží si tohoto kroku.

„21“ USTUPUJE Z NOMINACE NA POST HEJTMANA

Podle Petra Kulhánka, lídra STAN, je dobře, že od koalice ODS a KDU-ČSL jasně zazněly požadavky, kterými je účast na tomto projektu podmiňována, tedy nominace hejtmana a dvě další místa v radě kraje pro ODS/KDU-ČSL, a to gesce životní prostředí, kultura, památková péče, doprava, a nominace předsedy Komise pro sociální oblast. „To vše chápeme jako výchozí bod se snahou o maximalizaci pozic, nicméně takto formulovaná východiska vnímáme jako ne zcela odpovídající proporcionálnímu a vyváženému zastoupení subjektů v krajské vládě,“ uvedl za „21“ Petr Kulhánek. Jednadvacítka navíc ustupuje z nominace Petra Kulhánka na post hejtmana. „I přesto, že na žádném z jednání nezazněla výhrada k jeho nominaci, rozhodli jsme se dát tuto nominaci k dispozici. Necháváme tak na jednotném bloku '21', koho v případě ustavení většinové koalice bude nominovat,“ uvádí za „21“ Vojtěch Franta (Piráti) za souhlasu Víta Hromádka (SNK1), Josefa Märze (VOK), Patrika Pizingera (Místní) a Petra Kulhánka (STAN). Uskupení trvá na principu vyváženosti a partnerského přístupu obou stran. Předpokládá projednání tohoto návrhu v orgánech ODS i KDU-ČSL před další schůzkou. „Věříme, že se společně podaří nalézt spravedlivé rozložení sil, které bude základem dlouhodobé korektní spolupráce,“ říká za „21“ Vojtěch Franta (Piráti).

Ustavující zasedání nového krajského zastupitelstva se koná ve čtvrtek 12. listopadu. Na programu je kromě slibu zastupitelů také zvolení hejtmana a členů rady.