Karlovarská koalice K20 nepřistoupila na požadavky ODS.

V úterý 2. listopadu pak KOA jednala se svými partnery z hnutí O co jim jde (OCD). Předmětem jejich rokování byl požadavek OCD na pozici náměstka primátora. Nakonec se dohodli na vedení města ve složení: primátor a dva náměstci (1xKOA, 1xALTERNATIVA). Rada města pak bude devítičlenná: 3xKOA, 2xTOP09, 2xALTERNATIVA a 2xOCD. Tento návrh už akceptovala TOP 09.

Dosud bylo vedení města: Primátor, čtyři náměstci a rada města měla jedenáct členů.

Podle lídra KOA, Petr Kulhánka se jedná o velmi revoluční návrh.

Ten ještě budou projednávat jednotlivé kluby. V pátek dopoledne by pak měla být jednání uzavřena. Pak by mělo být i známo, kdo Karlovy Vary povede v příštích čtyřech letech.

Ještě v dopoledních hodinách situace vypadala takto:

Jak si ODS představuje spolupráci s koalicí K 20? Požadavky, které jí zaslala, jsou podle lídrů čtyř koaličních stran KOA, ALTERNATIVY a TOP 09 natolik striktní, že jejich spolupráci s ODS v koalici K 27 zřejmě definitivně odzvonilo.

Občanští demokraté požadují v koalici alikvotní zastoupení dle výsledku voleb a tedy možnost obsadit pozici prvního náměstka primátora a dvou členů Rady města.

„Dále se domníváme, že shody může být dosaženo pouze v kompaktním celku stran a hnutí, které jsou určitou zárukou stability a racionálního jednání. Proto ODS nabízí jednání o vzniku koalice pracovně nazvané „K24“, to znamená ve složení KOA, ODS, Alternativa a TOP09 za shora uvedených podmínek,“ stojí v komuniké ODS.

Podle občanských demokratů nutné připomenout, že nabídka ODS v této podobě je podmíněna dosažením programové shody o prioritách rozvoje města a o koaličních mechanismech.

„ODS je připravena projednat naše návrhy a pracovat na sepsání programového prohlášení případné koalice K24. V opačném případě, tedy v případě odmítnutí naší nabídky, jsme připraveni konstruktivně pracovat v opozici deklarované koalice K20,“ zdůrazňuje vyjednávací tým občanských demokratů.

Otmara Homolku, lídra hnutí O co jim jde?! požadavky ODS nepřekvapily. „Občanští demokraté bohužel nepochopili, že se musejí změnit. Jejich nároky jsou nereálné. To, že nás chtějí z koalice K20 vyloučit znamená, že jsme pro ně ti, kteří nejrazantnějším způsobem poukazují na uplynulé nepořádky v chodu města. A také zárukou toho, že to, co se dělo za jejich vlády, se už nebude opakovat,“ uvedl Homolka.

Překvapená je i ALTERNATIVA. „Samotná opožděná odpověď ODS na naší společnou nabídku pro dva radní z jejich strany je za hranicí chápaní zdravého rozumu, pakliže místo jednoznačného ano či ne odpovídají: „Zbavte se jednoho subjektu z K20, dejte nám náměstka a dva radní, třetinu v radě, zachovejte investiční politiku!“ Vypadá to, že žijeme v jiných světech a velmi se míjíme,“ uvedl lídr Jiří Kotek.

Rozčarovaná je také TOP 09. „Nevíme, co si máme myslet. Jsme překvapení. Místo, aby se požadavky ODS snížily, tak se zvýšily,“ konstatoval lídr Michal Toufar.

Petr Kulhánek, lídr KOA a zřejmě budoucí primátor Karlových Varů předeslal, že nároky ODS jsou nepřijatelné. Nyní budou o návrhu ODS jednat jednotlivé strany a poté koalice K20.