Po odvolání ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka volá Komise pro sociální záležitosti Asociace krajů České republiky. Ta v průběhu roku 2011 opakovaně upozorňovala na nepřipravenost takzvané sociální reformy I., kterou připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. I přes nesouhlas většiny dotčených orgánů v rámci připomínkového řízení k zákonům, jež tvoří sociální reformu I., byly tyto změny schváleny.

„Sociální reforma I. zásadně mění systém vyplácení sociálních dávek bez bližší přípravy na tuto změnu, navíc je v plném rozporu s reformou veřejné správy, jejímž základním smyslem je decentralizace, tedy přenesení kompetencí ze státní správy na územní samosprávu v maximálně dosažitelné míře a dekoncentrace, tedy přenesení kompetencí ve výkonu státní správy z ústřední úrovně na správní stupně subordinačně nižší v maximálně dosažitelné míře, v podmínkách spojeného modelu na krajský, respektive obecní stupeň samosprávy,“ informovala Jana Pavlíková, mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje.
Na základě desetileté zkušenosti s praktickým fungováním spojeného modelu lze potvrdit, že jeho zavedení se jeví v podmínkách veřejné správy České republiky jako optimální. Naopak nelze považovat za vhodnou cestu vytváření specializovaných správních úřadů v území, což je systém pro adresáty veřejné správy nejméně přehledný a z hlediska financování a organizačního zajištění zcela neefektivní.

„Komise pro sociální záležitosti Asociace krajů ČR dále upozorňuje, že v rámci tzv. delimitace došlo k přechodu některých zaměstnanců obecních úřadů na krajské pobočky úřadu práce. Tito zaměstnanci se nyní, díky naprosté nepřipravenosti reformy, ocitají v extrémně zátěžových situacích,“ doplnila mluvčí Jana Pavlíková. Podle ní se členové Komise pro sociální záležitosti AKČR proto připojují k výzvě odborových organizací Úřadu práce, která žádá odvolání ministra práce a sociálních věcí Drábka.