Uspořádat ohňostroj není jen tak snadné, přesto se v Karlových Varech koná téměř každý víkend. Objednavatel musí mít řadu povolení, a to i od magistrátu města. To vydává vedoucí odboru kultury Tomáš Svoboda. Ten ale říká, že během prázdnin vydal měsíčně jedno, maximálně dvě povolení. Znamená to tedy, že některé ohňostroje, které pořádají lázeňské hotely jako například narozeninové oslavy svých hostů, byly na černo.
„Neděláme žádnou evidenci, takže přesný počet povolených ohňostrojů ve městě neznáme. Většinou je však dělají specializované firmy. Jsou to profíci a ti by bez povolení ohňostroje nepořádali,“poznamenává vedoucí odboru kultury.

U každého ohňostroje přitom asistují hasiči, a to jak dobrovolní (většinou z Tašovic), tak jednotka profesionálů. „U kolika ohňostrojů jsme letos byli, nedokáži říci. Konkrétní statistiky nevedeme. Tyto výjezdy máme zařazené v kategorii technické asistence,“ konstatuje mluvčí krajských hasičů František Petr.

Poslední ohňostroj se konal minulou sobotu v hotelu Savoy WestEnd, a to až kolem 23. hodiny, tedy jednu hodinu poté, co ve městě platí noční klid. „My jsme všechno měli v pořádku. Ohňostroj pro nás dělala specializovaná firma. Jaká, to neřeknu. Všechna razítka jsme měli. A že byl ohňostroj až tak pozdě? V deset hodin hodně pršelo, a tak jsme ho museli posunout,“ vysvětluje ředitel hotelu Rudolf Mašata.

Redakci se podařilo zjistit, že ohňostroj pro tento hotel pořádala firma plzeňského podnikatele Ladislava Kincla. „Všechno jsme měli v pořádku. Nevím, proč se kolem ohňostrojů v Karlových Varech dělá takový humbuk. Už mi to začíná vadit. Proč by si naši klienti nemohli udělat soukromý ohňostroj? Že si na ně Karlovaráci stěžují? My máme jiné ohlasy,“ říká Kincl.

Pravdou však je, že některé lidi, kteří žijí v lázeňském území, časté ohňostroje v nočních hodinách už nebaví. „Pokud se konají po desáté hodině, jde o rušení nočního klidu. Abychom mohli zasáhnout, musíme mít signály. Uvítáme tedy, pokud nám lidé v takových případech zavolají,“ dodává zástupce městské policie Jaroslav Klarner. Ta totiž sídlí přece jen dál od lázeňského území a mnohdy tak ani strážníci nevědí, že ohňostroj se koná až po 22. hodině.