„Na tísňovou linku 112 zavolala v pondělí žena a žádala o pomoc pro svou dceru. Operátoři v Karlových Varech přijali oznámení, že dívka a další dva lidé jsou na lodi na moři u Dubrovníku. Dcera matce volala, že je bouřka, na lodi nemají záchranné prostředky a stav lodi i cestujících je krajně kritický," uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Operátoři linky ihned kontaktovali tísňovou linku v Chorvatsku a předali všechny dostupné informace. Při zpětném volání z tísňového centra z Chorvatska do Karlových Varů požádali chorvatští záchranáři o spojení přímo na loď. Záchranná akce byla již připravena, potřebovali ale přesnější lokalizaci volajícího telefonu pomocí signálu GPS.

Přes matku tak operátoři z Karlových Varů předali posádce na moři konkrétní číslo na tísňovou linku v Záhřebu.

„Poté se již podařilo přesně určit polohu lodi v tísni a jednu hodinu od prvního kontaktu s oznamovatelkou potvrdil dispečink tísňové linky z Chorvatska, že pátrací a záchranná akce je ukončena a všechny osoby jsou v pořádku bez zranění v přístavu," poznamenal Kasal.

Operátoři z Karlových Varů ještě tuto závěrečnou zprávu předali matce zachráněných osob.

I přes fakt, že operátoři tísňových linek v ČR dokáží pomoci i zprostředkovaně, vyzývají záchranáři cestovatele, aby si před odjezdem do zahraničí zjistili možnosti přivolání pomoci v dané zemi.

„Tísňová linka 112 funguje ve většině evropských států a garantuje příjem tísňového hovoru v angličtině. Pro vyžádání pomoci není nutné ovládat anglický jazyk dokonale, stačí několik základních frází. Přímé volání na tísňovou linku v zahraničí může výrazně urychlit případnou záchrannou akci," dodal Kasal.

Nejedná se o první případ, kdy operátoři v České republice přijali takto zprostředkované výzvy o pomoc v zahraničí. Vždy se podařilo pomoc sjednat a to jak přes tísňové linky daných zemí, či například přes česká velvyslanectví v zahraničí.