První ročník operního festivalu, který včera zahájil v Karlových Varech, má sice nabídnout špičková hudební vystoupení, ale zatím akce místo salvy potlesku diváků vyvolává spíše dohady a konflikty. Kulturní podívaná se mění ve válku znesvářených podnikatelů. Festival, který nabídne do 25. června patnáct operních vystoupení v karlovarském Mětském divadle, pořádá zcela bez sponzorů podnikatel a operní pěvec Robert Štěrba. „Chtěli jsme do divadla přivést kulturu a kvalitní pěvce.

Akci financuji sám a i když vím, že si na sebe ani v nejmenším nevydělá, věřím, že se Operafets stane tradicí. Vždyť nad ním převzala záštitu i primátorka Vlková. Časem bychom chtěli mít divadlo pronajaté celoročně,“ potvrdil Štěrba. Jeho podnikatelské aktivity jsou ovšem proti srsti skupině podnikatelů z Třebíče. „Stavěli jsme pro společnost pana Štěrby byty. Ten nám dodnes dluží přes čtyři miliony korun. Mámepocit, že si propadákový festival platí z peněz, které nám dluží.

Podali jsme na něj trestní oznámení. Podle nás je jeho jednání podvodné,“ prohlásil Jan Nahodil, jednatel firmy FINE LINE. Ten také včera roznášel se svým společníkem před zahajovacím koncertem letáky. „Chceme informovat lidi, že člověk, který se nazývá prezidentem festivalu, je ve skutečnosti dlužník. Rozhodně však chceme protestovat v mezích zákona,“ dodal jednatel třebíčské firmy Nahodil. Podnikatel Štěrba však tato nařčení odmítá. „Lidé z firmy FINE LINE se chovali kriminálně při spolupráci s naší firmou a toto jednání je neopouští ani nyní. Naopak dluží firma peníze naší společnosti. Požádal jsem o pomoc policii,“ hájil se Štěrba.

Ten také odmítl, že by byla akce připravována ´na zelené louce´. „Operafest připravujeme pečlivě. Bohužel se vyskytlaa řada komplikací. Například jsme podepsali smlouvu na pronájem karlovarského divadla pozdě a také jsme několikrát museli měnit účinkující a orchestr,“ vysvětlil podnikatel. „Náklady na akci činí přes pět milionů korun, a pokud by byla plná návštěvnost, tak bychom vydělali pouze čtyři a půl milionů korun. Děláme to tedy rozhodně proto, abychom zvýšili zdejší kulturní úroveň. Ne jako zdroj astronomických příjmů,“ dodal Štěrba.