Se šestimilionovým dluhem se potýká Územní zdravotní záchranná služba Karlovarského kraje, do jejíž správy patří sokolovská protialkoholní záchytná stanice. Právě takovou sumu totiž podle Lukáše Hutty, mluvčího záchranky, dluží lidé, kteří se na záchytce po povedeném mejdanu ocitli.

„Osmihodinový pobyt na záchytce stojí 3 230 korun,” konstatoval Hutta. Polovinu z celkové dlužné částky se nyní provozovatel protialkoholní záchytné stanice snaží od dlužníků vymoci v exekučním řízení. „Dluhy za další dva miliony korun jsou nyní ve stadiu žaloby,” doplnil mluvčí krajské záchranky. Zbývající milion pak dlužníci splácejí podle splátkového kalendáře. „Z těchto čísel je patrné, že vymáhání dlužných částek je obtížné,” dodal Hutta.
V dohledné době by se krajské záchrance mohlo v tomto ohledu alespoň částečně ulevit. „Jednáme totiž s firmou o možnosti odkupu části pohledávek. Jde asi o milion korun,” vysvětlil Lukáš Hutta.

Hodně klientů vozí od roku 2009 na sokolovskou záchytku také strážníci karlovarské městské policie. Za letošní rok (údaj k poslednímu říjnu) jel speciálně pro tento účel upravený vůz do Sokolova devětačtyřicetkrát. Mezi rekordmany patří šestatřicetiletá bezdomovkyně, která už na záchytce letos nocovala sedmkrát.

Převoz opilců se strážníkům prodražuje. „Jedna cesta do Sokolova stojí mezi 600 a 700 korunami, záleží na tom, kolik času s převozem strážníci stráví. Kdybychom museli do Plzně, což se zatím naštěstí nestalo, vyšla by cesta na více než tisíc korun,” uvedl Marcel Vlasák, velitel Městské policie Karlovy Vary. Tyto náklady ovšem strážníci klientům neúčtují. „Vzhledem k tomu, že většina z nich jsou bezdomovci, by to bylo marné. A případné vymáhání nákladů by nepřineslo kýžený efekt,” konstatoval Vlasák. V rámci koordinační dohody s policisty přitom strážníci vozí na záchytku i ty opilce, které policisté „seberou” na ulicích.