Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozice: Komise pro územní plán je na nic

Karlovy Vary - Účelová, politická, zaujatá a korupční. Těmito slovy označil zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA) expertní pracovní skupinu pro územní plán. A navrhl usnesení, aby ji město bezodkladně zrušilo. Nový územní plán totiž Karlovým Varům stále chybí.

30.1.2017 1
SDÍLEJ:

ZASTUPITEL Jiří Kotek patří mezi nejhlasitější kritiky.Foto: Ilustrační foto Deník

Jenomže radní i primátor za komisí stojí, protože výsledky má. Kotek ale trvá na svém. „Ta skupina je úkazem typického korupčního mechanismu, tedy jeho součásti. Primárně jsou totiž veškerá potřebná opatření k vytvoření územního plánu dána zákonem, a to stavebnímu odboru. Tam jsou odborné kapacity, jejich financování a podkladové i technické zázemí. Zákon umožňuje bezprostřední propojení jednoho určeného zastupitele. Nadto je zde odborná komise architektury a také výbor rozvoje, primátor, náměstci a rada se zastupitelstvem," zdůraznil. Podle něj je ustavení tak zvané expertní komise s pevným platem pouze zalepením zásluh a udržením vlivu na zapracování různých zájmů do územního plánu. „Tak se do této komise dostala zástupkyně developera dolního nádraží paní Dvořáková, starostrukturní ´architekt´ z ODS pan Bursík, přeběhlý exnáměstek Růžička a pak manžel paní radní. Skupinu ještě doplnil expert na účelové posudky pan Frouz (ČSSD). Práce této ´expertní´ komise je vytržená ze závislosti formálního projednávání zastupitelů a prosazuje své zájmy. Jako zavazující bonus pak vypadá 20tisícový měsíční honorář, který za to každý z nich pobírá. Definitivně se zdiskreditovala právě na tvorbě dopravního terminálu u Tržnice, kde si dokonce sami, bez výběrového řízení mohli udělat za necelý milion jakousi architektonickou studii. Na tomto projektu se nyní ukazuje, jak nekompetentní a účelové, netransparentní je její počínání," zdůraznil Kotek.

K jeho výhradám se přidali i zastupitelé z hnutí O co jim jde. Podle Otmara Homolky vznikla tato pracovní skupina proto, že vedení města nemá žádnou vizi o rozvoji Karlových Varů. „Takže tuto pravomoc plánování eventuálního rozvoje, stagnace, popřípadě úpadku města vložilo do rukou pěti osob. Podstatný na tomto rozhodnutí není ani tak fakt, že tento krok stojí ročně město zhruba 1,5 milionu, ale skutečnost, že o zásadních dokumentech města rozhoduje úzká skupina lidí, bez vazby na stávající odborné struktury městské samosprávy, jako jsou architektonická komise, strategický výbor a tak dále, o odborné veřejnosti ani nemluvě. Podobně vznikla již studie dopravního terminálu, která město stála nemalé peníze, ale hlavně množství energie a ztraceného času, a přitom se jedná podle většiny odborníků ve městě o nesmyslný a předražený projekt," uvedl. A i on zopakoval, že členy této pracovní skupiny jsou navíc lidé, kteří mají ambice prosadit své osobní zájmy do územního plánu v tak strategické ploše, jako je území od areálu Mattoni přes okolí Tržnice a Varšavské ulice (nový dopravní terminál) po plochu po dolním nádraží.

Primátor Petr Kulhánek (KOA) je ale přesvědčen, že tato skupina hájí zájmy samosprávy. „Je třeba rozlišovat v tvorbě územního plánu toho, kdo pořizuje územní plán, což je Úřad územního plánování. My, jako město, máme v rámci územního plánu řadu věcí, které potřebujeme, aby tam byly podle nějakých našich třeba i budoucích záměrů. Protože je to práce poměrně odborná, tak byla už před dvěma lety ustavena tato pracovní skupina, která projednávala jednak návrh územního plánu a jednak se teď vyjadřuje i ve spolupráci s Úřadem územního plánování ke všem připomínkám, které se k návrhu územního plánu shromáždily. Z mého pohledu, pokud bychom ji neměli, tak termín nebo vůbec zpracování ÚP a jeho schvalovací procedura by byly ještě mnohonásobně delší," uvedl primátor.

Autor: Ivana Kalinová

30.1.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Marcel Vlasák, velitel karlovarské Městské policie

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení